Stachowiak-Różecka: nie wierzę w to, że Tusk na serio myśli o kandydowaniu na prezydenta

Polska
Stachowiak-Różecka: nie wierzę w to, że Tusk na serio myśli o kandydowaniu na prezydenta
Polsat News
"Donald Tusk jest w sytuacji niełatwej. Ten urząd, który sprawuje dzisiaj, nie pozwala mu dzisiaj wchodzić w politykę polską"

W "Śniadaniu w Polsat News" Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) przekonywała, że prezydent Andrzej Duda zasłynął z "jazdy na nartach" i "z tego, że nic nie zrobił dla Polek i Polaków". - Jeżeli Lewica, tak to ocenia to znaczy, że nigdy nie wyjdzie powyżej 10 proc. Cokolwiek powiem to pani i tak nic nie zrozumie - odpowiedział minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Goście programu zostali zapytani o możliwą decyzję Donalda Tuska ws. startu w wyborach prezydenckich.

 

- Donald Tusk jest w sytuacji niełatwej. Ten urząd, który sprawuje dzisiaj, nie pozwala mu dzisiaj wchodzić w politykę polską - zapewniła Joanna Kluzik-Rostkowska. Jak zapewniła Koalicja Obywatelska ma "dwie, bardzo silne potencjalne kandydatury" - Donalda Tuska i Małgorzatę Kidawę-Błońską.

 

"Tusk sprawdza, jaki będzie miał wpływ w PO"

 

- Jesteśmy w sytuacji dosyć szczególnej. Po tych wyborach parlamentarnych okazało się, że stan posiadania PiS-u, jest znacznie marniejszy niż był cztery lata temu. Przede wszystkim PiS nie zdolności na odrzucenie prezydenckiego weta. W tym momencie PiS nie ma żadnego problemu, bo Andrzej Duda podpisuje wszystko. Ale to się może zmienić - dodała posłanka PO.

 

Mirosława Stachowiak-Różecka zapewniła, że nie wierzy, że Donald Tusk "na serio myśli o tym, by kandydować na prezydenta". - W mojej ocenie, jest to sprawdzanie jaki będzie miał wpływ w szeregach Platformy Obywatelskiej, na kto rzeczywiście tym kandydatem na prezydenta będzie - powiedział. Poseł dodała, że PiS poprze kandydaturę Andrzeja Dudy i dzięki temu jest "o krok do przodu" od innych ugrupowań.

 

- Uważam, że jeżeli opozycja chce, by ktoś inny był prezydentem niż prezydent Andrzej Duda, to powinna wyłonić jednego kandydata i powinno to zrobić w formie prawyborów prezydenckich - powiedział z kolei wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. Poseł Kukiz'15 zaproponował "serię debat", po której wyłoniono by osobę, która "może wygrać z Andrzejem Dudą". Zapewnił, że kandydat Koalicji Obywatelskiej "nie ma szans na wygranie wyborów" z obecnym prezydentem.

 

ZOBACZ: Bejda: tylko Kosiniak-Kamysz może "zabrać" część wyborców Dudzie

 

Scheuring-Wielgus: mamy kandydata na prezydenta

 

Kluzik-Rostkowska odpowiedziała, że I tura wyborów prezydenckich to "sprawdzian kondycji partii" i sposób na pokazanie siebie i widzi w prawyborach "praktyczny kłopot". - Stawiam znak zapytania czy mniejsze ugrupowania będą chciały wziąć w tym udział - dodała poseł.

 

- Ze spokojem patrzymy na to, co myśli sobie koalicja opozycyjna. W Koalicji Obywatelskiej trwa tak naprawdę walka o przywództwo, a konsekwencją będzie szukanie kandydata (na prezydenta - red.). Ze spokojem czekamy na to, aż się wyłonią kandydaci i dopiero wtedy będziemy mogli to komentować - zapewnił Andrzej Dera. Minister zapytany, czy Andrzej Duda obawia się powrotu Donalda Tuska, odpowiedział, że "nie należy lekceważyć żadnego kandydata".

 

- Mamy kandydata na prezydenta. Ogłosimy go w tym tygodniu - zapewniła Joanna Scheuring-Wielgus. Posłanka Lewicy dodała, że choć ona sama jest zwolenniczka prawyborów, to przedstawiciele pozostałych partii opozycyjnych mówią o nich teraz "w sposób totalnie PR-owy". - Nie chodzi o to, żeby zrobić te prawybory na opozycji, tylko żeby zaistnieć medialnie. Nigdy ani Kukiz'15, ani Platforma Obywatelska, ani PSL nie brali tego pod uwagę, tylko - mówiąc kolokwialnie - to zlewali - dodała.

 

WIDEO: Kukiz'15 proponuje prawybory i cykl debat, Scheuring-Wielgus nazywa to "PR-owym zagraniem"

 

  

 

"Cokolwiek powiem, pani i tak nic nie zrozumie"

 

Scheuring-Wielgus dodała, że prezydent Duda w czasie swojej kadencji zasłynął z "jazdy na nartach, fatalnych żartów i z tego, że nic nie zrobił dla Polek i Polaków". - Z prezydentem Andrzejem Dudą da się wygrać i mam nadzieję, że zrobi to kandydat Lewicy - dodała.

 

- Jeżeli Lewica, tak to ocenia to znaczy, że nigdy nie wyjdzie powyżej 10 proc. Cokolwiek powiem (o osiągnięciach prezydenta Dudy - red.), to pani i tak nic nie zrozumie. Koniec kropka. - odpowiedział Andrzej Dera.

 

Jakub Kulesza był pytany o to kto wystartuje w prawyborach prezydenckich w Konfederacji. - Widzę, że wszystkie ugrupowania mają ogromny problem z tymi wyborami na urząd prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Albo udają, że chcą robić prawybory, a nie chcą, albo zastanawiają się kto bardziej przegra, albo boją się jakiegoś silnego kandydata. My jako Konfederacja mówimy: jesteśmy przygotowani do wyborów prezydenckich - zapewnił.

 

Kulesza dodał, że mają opracowaną "otwartą koncepcję prawyborów, dla całej ideowej prawicy". - Pokazujemy, że można traktować temat wyborów na urząd prezydenta, nie jako problem, tylko jako szansę, szansę dla środowisk ideowej prawicy, na wzięcie udziału w tej debacie - dodał.


ZOBACZ: Starcie w Polsat News. Szefernaker do senator Lewicy: pani kłamie, proszę się z tych słów wycofać

 

Dotychczasowe odcinki "Śniadania w Polsat News" można obejrzeć tutaj.

bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie