Greta Thunberg znów przepłynie Atlantyk. Sfinansuje to Hiszpania

Świat
Greta Thunberg znów przepłynie Atlantyk. Sfinansuje to Hiszpania
PAP/EPA/CHRISTIAN MONTERROSA
Greta Thunberg (pośrodku), inicjatorka młodzieżowych strajków klimatycznych, dotrze na szczyt w Hiszpanii dzięki pomocy tamtejszego rządu

Rząd Hiszpanii poinformował w sobotę, że pokryje koszty przybycia szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg na międzynarodowy szczyt klimatyczny, który odbędzie się w grudniu w Madrycie. Szesnastolatka ma odbyć podróż morską z Nowego Jorku na Półwysep Iberyjski. Wcześniej zakładano, że wydarzenie odbędzie się w Chile. "Okazuje się, że przepłynęłam pół świata w złym kierunku" - napisała aktywistka.

Szczyt klimatyczny COP potrwa od 2 do 13 grudnia. Początkowo miał odbyć się w Chile, lecz uniemożliwiły to trwające tam antyrządowe protesty. Hiszpańskie władze zgodziły się więc, aby przenieść COP do ich kraju.

 

ZOBACZ: Mimo rekonstrukcji rządu, protesty w Chile nie ustają. 10 tys. osób na ulicach

 

"Muszę znaleźć sposób na pokonanie Atlantyku"

 

Greta Thunberg chciała dotrzeć do pierwotnego miejsca konferencji ze Stanów Zjednoczonych, gdzie teraz się znajduje. Zaapelowała więc o pomoc w dotarciu do Hiszpanii.

 

"Okazuje się, że przepłynęłam pół świata w złym kierunku :). Muszę teraz znaleźć sposób, jak pokonać Atlantyk w listopadzie. Gdyby ktoś mógł mi pomóc w transporcie, byłabym bardzo wdzięczna" - napisała na Twitterze.

 

 

Thunberg nie lata jednak samolotami, ponieważ ruch lotniczy przyczynia się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych.

 

Podróż Thunberg sfinansuje Hiszpania

 

W sobotę hiszpańska minister ds. ekologii Teresa Ribera potwierdziła na Twitterze, że Hiszpania chce wesprzeć finansowo Thunberg, aby drogą morską mogła dotrzeć na konferencję w Madrycie.

 

Ribera przypomniała, że młoda aktywistka odbyła już podróż jachtem z brytyjskiego Plymouth do Nowego Jorku, aby wziąć udział we wrześniowym szczycie klimatycznym ONZ.

 

ZOBACZ: Greta Thunberg płynie na szczyt ONZ zeroemisyjnym jachtem. Jest przeciwna lataniu samolotami

 

"Droga Greto, byłoby wspaniale widzieć cię w Madrycie. Udało ci się odbyć długą podróż (do USA - red.) i wzbudzić u wszystkich troskę, otworzyć umysły i usprawnić nasze działania. Chcielibyśmy pomóc ci w przekroczeniu Atlantyku" - odpowiedziała Szwedce.

 

 

Greta Thunberg działa na rzecz ochrony środowiska. Zapoczątkowała młodzieżowe strajki klimatyczne i była wśród osób nominowanych do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

wka/grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie