Thunberg: Będziemy was rozliczać. W Nowym Jorku odbywa się Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny

Świat
Thunberg: Będziemy was rozliczać. W Nowym Jorku odbywa się Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny
PAP/EPA/JUSTIN LANE

Światowi liderzy nie mogą ignorować działań młodych ludzi, ich wybuchu złości i strachu - z takim przekazem wystąpili uczestnicy sobotniego Młodzieżowego Szczytu Klimatycznego w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

- Pokazaliśmy, że jesteśmy zjednoczeni i że nas, młodych, nie da się zatrzymać - powiedziała 16-letnia Greta Thunberg, szwedzka aktywistka, działająca na rzecz ochrony środowiska, która zapoczątkowała młodzieżowe strajki klimatyczne.

 

- Będziemy was rozliczać. (...) Jeśli nie będziecie pamiętać, zmobilizujemy się, by was odwołać - zwróciła się do światowych liderów aktywistka na rzecz walki ze zmianami klimatu z Fidżi Komal Karishma Kumar.

 

- Młodzi ludzie z różnych części świata żyją w ciągłym strachu i niepokoju w związku z klimatem, w strachu o przyszłość, w niepewności co do zdrowego życia czy w ogóle życia ich dzieci - wskazała Kumar.

 

"Nie chcemy więcej paliw kopalnych"

 

Aktywiści domagali się przeznaczenia środków na pomoc biednym krajom, by mogły one przystosować się do ocieplenia klimatu i zwiększać udział zielonej energii. Podkreślono także, że świat powinien szybko porzucić węgiel, ropę i gaz, które przyczyniają się do zmiany klimatu.

 

- Zatrzymajcie przestępcze zanieczyszczające działania wielkich korporacji - apelował Bruno Rodriguez z Argentyny.

 

- Dosyć. Nie chcemy więcej paliw kopalnych - dodał.

 

Guterres zaapelował, by ci nie ustawali w wywieraniu presji

 

Po wystąpieniach młodych działaczy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował, by ci nie ustawali w wywieraniu presji. Dodał, że dzięki młodym ludziom stał się optymistą, jeśli chodzi o walkę z ociepleniem klimatu.

 

Guterres wyraził przekonanie, że przed przyszłotygodniowym szczytem klimatycznym ONZ widzi "zmianę w dynamice".

 

- To wy rozpoczęliście ten ruch - zwrócił się do zebranych.

 

W Młodzieżowym Szczycie Klimatycznym wzięło udział ok. 700 osób. Dzień wcześniej w ok. 150 krajach świata odbyły się protesty w obronie klimatu, w których wzięły udział miliony młodych ludzi.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie