Szczerski: w przyszłym tygodniu prezydent formalnie zwoła posiedzenia Sejmu i Senatu

Polska
Szczerski: w przyszłym tygodniu prezydent formalnie zwoła posiedzenia Sejmu i Senatu
PAP/Wojciech Olkuśnik
Andrzej Duda powoła marszałka Sejmu

W przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda formalnie zwoła pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowych kadencji i jednocześnie nominuje marszałków seniorów obu izb – poinformował w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak już wcześniej podano pierwsze posiedzenia Sejmu - IX kadencji i Senatu - X kadencji odbędą się we wtorek 12 listopada.

 

"To sprawa automatyczna"

 

Szczerski, który towarzyszy prezydentowi podczas wizyty w Holandii, był pytany na briefingu w Hadze kogo prezydent powoła na marszałka seniora Sejmu.

 

Prezydencki minister powiedział, że formalnego zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu, a wraz z nim nominacji marszałków seniorów obu izb, możemy się spodziewać w przyszłym tygodniu.

 

"O ile w Senacie jest to sprawa automatyczna, to w Sejmie pan prezydent ją ogłosi wraz z formalnym zwołaniem pierwszego posiedzenia obu izb parlamentu, więc to jest termin przyszłotygodniowy” – powiedział Szczerski.

 

ZOBACZ: Kto marszałkiem seniorem Sejmu? Wśród kandydatów Kaczyński, Senyszyn i Macierewicz

 

"Nie będzie kierował się wyłącznie kryterium wieku"

 

Szef gabinetu prezydenta przypominał, że prezydent Andrzej Duda poprosił o listę najstarszych wiekiem posłów i spośród tej listy dokona wyboru marszałka seniora. Zaznaczył przy tym, że przy wyborze prezydent nie będzie kierował się wyłącznie kryterium wieku.

 

- Pan prezydent bardzo wyraźnie powiedział, że ponieważ mamy w tym roku 30. rocznicę wejścia Polski na drogę do wolności, na drogę do demokracji, więc jego intencją jest, aby osoba marszałka seniora, który ma wprowadzić posłów w 30. rok polskiej demokracji i wolności, była osobą, która symbolizować będzie tę drogę i ten wysiłek Polaków do tego, żeby mieć państwo demokratyczne, żeby mieć polski parlament, żeby mieć w Polsce demokrację i wolność - powiedział Szczerski.

 

W przypadku Sejmu posiedzenie otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów; nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego a także wybór marszałka Sejmu, który następnie obejmuje przewodnictwo obrad.


ZOBACZ: Skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce trafiła do TSUE

 

Konfederacja chce Korwina-Mikkego

 

Pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji otwiera prezydent lub najstarszy wiekiem senator - marszałek senior. Marszałek senior odbiera ślubowanie senatorskie i przeprowadza wybór marszałka Senatu.

 

W połowie października rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że marszałkiem seniorem Senatu na pewno będzie senator Barbara Borys-Damięcka. Natomiast jeśli chodzi o marszałka seniora Sejmu, "obstawiał" wówczas, że będzie nim posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

 

Później w tym kontekście pojawiały się również inne nazwiska. Konfederacja uważa, że najlepszym kandydatem na marszałka seniora Sejmu jest jeden z liderów tego ugrupowania Janusz Korwin-Mikke. W środę wicemarszałek Sejmu kończącej się kadencji Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) oceniła, że marszałkiem seniorem Sejmu będzie szef PiS Jarosław Kaczyński. W spekulacjach medialnych pojawiało się także nazwisko b. szefa MON Antoniego Macierewicza.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie