Kto marszałkiem seniorem Sejmu? Wśród kandydatów Kaczyński, Senyszyn i Macierewicz

Polska
Kto marszałkiem seniorem Sejmu? Wśród kandydatów Kaczyński, Senyszyn i Macierewicz
PAP/Piotr Polak
Jarosław Kaczyński może zostać marszałkiem seniorem Sejmu.

Prezydent Andrzej Duda ma wytypować marszałka seniora spośród 10 najstarszych wiekiem nowo wybranych posłów. Pierwsza w kolejce jest Iwona Śledzińska-Katarasińska (Koalicja Obywatelska), ale niewykluczone że to ktoś inny poprowadzi pierwsze posiedzenie nowego Sejmu. Wśród kandydatów jest m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu na 12 listopada. Na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę Borys-Damięcką; obstawiam, że na marszałka seniora Sejmu powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską - mówił po wyborach rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

 

Kilka dni później zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha podkreślił w programie "Gość Wydarzeń", że decyzji prezydenta ws. marszałka seniora Sejmu jeszcze nie ma. - Najstarsza jest poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska (78 lat - red.), ale jest pewne pole wyboru - zaznaczył.

 

Z kolei w poniedziałek szef kancelarii Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, poinformował w radiowej Jedynce, że prezydent poprosił o listę 10 najstarszych wiekiem posłów i z nich wybierze marszałka seniora. - Tej decyzji jeszcze nie ma - dodał.

 

ZOBACZ: odebrali zaświadczenia od PKW, ale posłami jeszcze nie są. Wyjaśniamy

 

Prezes PiS siódmy w kolejce

 

Drugi najstarszy wiekiem nowo wybrany poseł to Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji (77 lat). Kolejni to Dariusz Rosati z KO (73 lata) i 71-letni Antoni Macierewicz (PiS).

 

Na liście, którą najpewniej otrzymał prezydent Duda, jest pięcioro 70-latków: Romuald Ajchler (SLD), Joanna Senyszyn (SLD), Jarosław Kaczyński (PiS), Ryszard Terlecki (PiS) i Eugeniusz Czykwin (KO).

 

Listę zamyka Krzysztof Tchórzewski (PiS). Minister energii ma 69 lat.

zdr/luq/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze