Po urodzeniu zaniosła dziecko do lasu - zmarło z wychłodzenia. 18-latka spędzi rok w więzieniu

Polska
Po urodzeniu zaniosła dziecko do lasu - zmarło z wychłodzenia. 18-latka spędzi rok w więzieniu
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay/TanteTati
Psychiatrzy orzekli, że kobieta "działała pod wpływem porodu"

Na rok więzienia skazał wrocławski sąd 18-letnią Małgorzatę G., która w styczniu dopuściła się dzieciobójstwa. Zaraz po urodzeniu córki w łazience wyniosła dziecko do lasu, gdzie zmarło ono z wychłodzenia. Wyrok nie jest prawomocny.

Do opisanego w akcie oskarżenia przestępstwa doszło w nocy z 1 na 2 stycznia 2019 roku. Mieszkająca we wsi w powiecie trzebnickim na Dolnym Śląsku 18-letnia Małgorzata G. ukrywała swą ciążę przed bliskimi i znajomymi. Córkę urodziła w łazience, w domu, w którym mieszkała z rodzicami. Następnie wyniosła dziecko do lasu, gdzie z powodu wyziębienia noworodek zmarł. Po kilkunastu godzinach zabrała ciało dziecka i ukryła w szafie w swoim pokoju.

 

Przestępstwo wyszło na jaw po kilkunastu dniach, gdy Małgorzata G. znalazła się w szpitalu na badaniach. Lekarze przypomnieli sobie, że była tam miesiąc wcześniej i była wówczas w  ciąży. Gdy spytali o dziecko matka skłamała, że urodziła w innym szpitalu, lecz tę informację sprawdzono i wówczas przyznała się do dzieciobójstwa. Prokuratura oskarżyła ją też o znieważenie zwłok dziecka.

 

ZOBACZ: Urodziła w wieku 75 lat. Gdy pokaże metrykę, może być najstarszą matką na świecie

 

"Działała pod wpływem porodu"

 

W środę wrocławski sąd uznał Małgorzatę G. winną dzieciobójstwa i skazał na rok więzienia, a na poczet kary zaliczył jej trzymiesięczny areszt w śledztwie. Sąd uniewinnił ją od zarzutu znieważenia zwłok.

 

Sędzia Elżbieta Wylegalska podkreśliła w uzasadnieniu wyroku, że biegli psychiatrzy nie mieli wątpliwości, że oskarżona działała pod wpływem porodu i miała ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia swego czynu.

 

ZOBACZ: Martwy noworodek znaleziony w bagażniku motocykla. Aresztowano matkę dziecka

 

- Dlatego sąd wymierzył oskarżonej karę w dolnym zakresie zagrożenia - dodała sędzia.

 

Za przestępstwo z art. 149 Kodeksu karnego grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie