Nielegalny transport odpadów z Norwegii. Miały trafić do Polski

Polska
Nielegalny transport odpadów z Norwegii. Miały trafić do Polski
pixabay/ zdjecie ilustracyjne
Ponad 48 ton odpadów miało trafić do Polski

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie uniemożliwili przywóz ponad 48 ton odpadów z Norwegii. Do Polski miało przyjechać blisko 70 pojazdów z odpadami.

Udaremniony transport to lignosulfonian wapnia, który zgłaszający deklarował jako plastyfikator do betonu lub pelletu - poinformowały w środę służby prasowe Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. W trakcie analizy przesłanego zgłoszenia celnego uwagę funkcjonariuszy zwróciła niska wartość towaru oraz dokumenty.

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska stwierdził, że przywożony towar jest klasyfikowany jako odpad zielony. Zauważył również, że odbiorca jest podmiotem nieuprawnionym, a sposób przetwarzania określony w dokumentach, jako utylizacja termiczna jest sposobem zabronionym.

 

ZOBACZ: Sortownia śmieci na warszawskich Siekierkach przestała przetwarzać odpady

 

Transport nielegalny

 

Stwierdzono, że transport tego towaru należy określić jako nielegalny, transgraniczny przywóz odpadów. Do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie skierowano informację o nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, w celu powrotu odpadów do Norwegii.

 

Jest to już drugie tak duże zatrzymanie odpadów zrealizowane przez zachodniopomorską KAS w ostatnim czasie. W połowie października uniemożliwiono przywóz drogą morską ponad 2,3 tys. ton zrębek drewnianych, które również w ocenie Inspektoratu Ochrony Środowiska okazały się odpadem.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie