Koniec yellow boxów w Szczecinie. Choć spisały się na medal

Moto
Koniec yellow boxów w Szczecinie. Choć spisały się na medal
Polsat News
Yellow boxy zachwalali szczecińscy kierowcy

Yellow boxy, czyli krzyżujące się żółte pasy, które pojawiły się pilotażowo na skrzyżowaniach Szczecina w połowie lipca, mają z nich zniknąć. Mimo, że świetnie spełniały swe zadanie kierując ruchem kierowców, resort infrastruktury wycofuje innowacyjne rozwiązanie.

Yellow boxy początkowo pojawiły się w czterech newralgicznych punktach Szczecina, później - na prośbę samych kierowców - w kolejnych.  Miały powstrzymać kierowców od wjeżdżania na skrzyżowanie, gdy z powodu korka nie będą mogli z niego zjechać. To rozwiązanie pochodzi z Europy Zachodniej, gdzie jest stosowane m.in. w Londynie od lat 60. minionego wieku.

 

Resort infrastruktury miał przeanalizować wnioski z eksperymentu i zdecydować, czy wprowadzić je w całej Polsce.

 

To miał być tylko eksperyment

 

- Yellow boxy to spełnienie prośby Ministerstwa Infrastruktury o wyrażenie opinii odnośnie nowego oznakowania, które ewentualnie mogłoby zostać wprowadzone w przepisy - powiedział Polsat News Marcin Charęza z Urzędu Miasta w Szczecinie.

 

Mimo że testowe oznakowanie zdało egzamin, będzie musiało zniknąć. Bo miasto, zdaniem resortu, miało tylko zaopiniować, a nie przetestować w praktyce nowe oznakowanie.

 

- Jeśli mamy prawidłowo odpowiedzieć ministerstwu, to musimy przeprowadzić takie testy - wyjaśnił Choręza.

 

PRZECZYTAJ: Yellow boxy na skrzyżowaniach w Szczecinie. Wkrótce mogą pojawić się w całej Polsce

 

Chcą włączenia yellow boxów w kodeks ruchu drogowego  

 

Mieszkańcy szybko przyzwyczaili się do nowych zasad, a kierowcy są nimi zachwyceni.

 

- Większość kierowców zachwalała yellow boxy, bo przypominają, że należy się zatrzymać przed skrzyżowaniem, kiedy nie ma miejsca - mówiła Natalia Misiewicz z wydziału ruchu drogowego KMP w Szczecinie.

 

Pomysł chwalą też specjaliści od bezpiecznej jazdy i podkreślają, że yellow boxy zamiast być likwidowane, powinny jak najszybciej wejść do kodeksu ruchu drogowego.

 

- Płynna jazda i udrożnienie ruchu nie pomogły. Mimo wielu zwolenników, z początkiem listopada yellow boxy znikną z ulic - powiedział Polsat News Marek Zajdel, specjalista ruchu drogowego.

 

Nie wiadomo, czy wrócą. Urzędnicy sporządzą opinię na temat ich skuteczności dla resortu infrastruktury.

emi/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie