ABW zatrzymała Polaka podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

Polska
ABW zatrzymała Polaka podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Rosji
Poslat News
W mieszkaniu Piotra Ś. znaleziono m.in. broń palną i amunicję

Aresztowany pod zarzutem usiłowania działania na rzecz obcego wywiadu Piotr Ś. pracował w jednej z instytucji publicznych – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W mieszkaniu mężczyzny znaleziono m.in. broń palną i amunicję. Sąd 26 października aresztował go na trzy miesiące.

Żaryn zaznaczył, że do zatrzymania doszło 24 października w Warszawie. Mężczyzna to obywatel Polski Piotr Ś.

 

ABW podejrzewa go o zgłoszenie gotowości działania na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

ZOBACZ: ABW zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o planowanie zamachu terrorystycznego

 

Rzecznik zastrzegł, że nie może podać bliższych informacji ponadto, że aresztowany był zatrudniony w jednej z instytucji publicznych i "pracował dla państwa".

 

Według portalu TVP Info aresztowany pracował w Agencji Mienia Wojskowego.

 

Żaryn, odnosząc się do pojawiajacych się w mediach informacji dot. Piotra S., podkreślił, że podejrzany "nie jest nie jest i nie był pracownikiem ani funkcjonariuszem ABW".

 

W mieszkaniu nośniki elektroniczne i dokumenty

 

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że podczas zatrzymania funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania i zatrudnienia mężczyzny.

 

ZOBACZ: "Mohammed" chciał zorganizować w Polsce zamach. Został zatrzymany

 

- W toku przeszukań zabezpieczono nielegalnie posiadaną jedną sztukę broni palnej krótkiej i amunicję, jak również nośniki elektroniczne i dokumenty. Ponadto przeszukane zostały miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś. - powiedział.

 

Rzecznik podał, że w trakcie czynności ujawniono m.in. broń palną i amunicję bez pozwolenia.

 

Służby przeszukały także miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś. Tam również znaleziono broń palną i amunicję bez pozwolenia.

 

ZOBACZ: miał pracować dla rosyjskiego wywiadu. Były urzędnik resortu gospodarki skazany

 

- Zarzuty m.in. usiłowania działania na rzecz obcego wywiadu usłyszał zatrzymany przez ABW Piotr Ś. - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik. Grozi mu od trzech lat więzienia.

 

Prokuratura przedstawiła także podejrzanemu zarzut posiadania broni palnej i amunicji bez zezwolenia oraz posługiwania się sfałszowanym dokumentem.

 

Na wniosek Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej sąd zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy.

luq/ PAP, Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze