Ziobro dostanie kolejny resort? "Te przecieki są prawdziwe"

Polska
Ziobro dostanie kolejny resort? "Te przecieki są prawdziwe"
PAP/Paweł Supernak
Partia Ziobry zwiększyła posiadanie w Sejmie w porównaniu z poprzednią kadencją.

Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski wchodzącej w skład rządzącej Zjednoczonej Prawicy, miał dostać do wyboru jeden z trzech resortów, którym pokieruje jego człowiek: cyfryzacji, infrastruktury albo energii. Sam ma pozostać na stanowiskach ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Taką ofertę miały złożyć mu władze Prawa i Sprawiedliwości. 

"Objęcie kolejnego jest skutkiem wprowadzenia do Sejmu większej grupy posłów. W mijającej kadencji Solidarna Polska miała sześciu posłów i dwóch senatorów. Do Sejmu nowej kadencji wprowadziła 17 posłów i dwóch senatorów, a w dodatku tuż po wyborach dołączył do niej poseł PiS Norbert Kaczmarczyk" - podała "Rzeczpospolita".

 

Na stole mają być trzy ministerstwa, których szefowie mają się pożegnać z rządem. Chodzi o Marka Zagórskiego (cyfryzacja), Andrzeja Adamczyka (infrastruktura) i Krzysztofa Tchórzewskiego (energia).

 

Solidarna Polska nie chce zarządzać energią

 

- Te przecieki są prawdziwe - potwierdził Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski. Dodał, że rozmowy dotyczyły wcześniej także Ministerstwa Sportu.


ZOBACZ TEŻ: A jednak budżet z deficytem. Komentarz rzecznika rządu

 

Z informacji "Rz" wynika, że kierownictwo partii nie chce obejmować resortu energii ze względu na dobre relacje z ustępującym ministrem Krzysztofem Tchórzewskim. Wśród kandydatów do objęcia nowego ministerstwa wymieniany jest Michał Woś.

 

W czwartek wicepremier Jacek Sasin potwierdził, że między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry oraz Porozumieniem Jarosława Gowina trwają rozmowy o składzie nowego rządu. 

 

Dopytywany, czy widzi się w nowym rządzie, potwierdził. - Gdybym się nie widział, to nie byłbym też w tym rządzie. To przecież będzie rząd kontynuacji - podkreślił. Przeczytaj więcej o ustaleniach liderów Zjednoczonej Prawicy.

 

Gowin: Porozumienie nie będzie rozpychać się łokciami

 

O nowym podziale ministerialnych tek mówił też w piątek Jarosław Gowin, lider Porozumienia. 

 

- My skromnie, realistycznie, a przede wszystkim w duchu pewnej solidarności w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy powiedzieliśmy, że niezależnie od tego, że mamy znacznie większą liczbę posłów i że ci posłowie są kluczowi w głosowaniach, zresztą jak i posłowie Solidarnej Polski, to w imię dobrej współpracy mniejsze partie, a w każdym razie Porozumienie nie zamierza rozpychać się łokciami - stwierdził w radiowej Trójce.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie