Podwładni Banasia mieli kierować mafią VAT-owską. Jest reakcja resortu finansów

Polska
Podwładni Banasia mieli kierować mafią VAT-owską. Jest reakcja resortu finansów
Polsat News
Marian Banaś nie skomentował jeszcze doniesień o śledztwie wobec jego byłych współpracowników

W Krajowej Administracji Skarbowej jest 60 tys. osób, jednostkowe przypadki zachowań niezgodnych z prawem zdarzają się w każdej organizacji - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. To odpowiedź resortu na doniesienia o wysokich urzędnikach w nim zatrudnionych, którzy mieli zajmować się wyłudzeniami VAT.

W oświadczeniu ministerstwo odniosło się do artykułu "Rzeczpospolitej", w którym podała, że jeden z najbliższych współpracowników Mariana Banasia z czasów jego pracy w Ministerstwie Finansów miał kierować mafią VAT-owską i pod takim zarzutem siedzi w areszcie.

 

"W Krajowej Administracji Skarbowej zatrudnionych jest ponad 60 tys. pracowników i funkcjonariuszy. Jednostkowe przypadki zachowań niezgodnych z prawem zdarzają się w każdej organizacji" - przekazał resort finansów.

 

Wyjaśnienia, dlaczego powołano wewnętrzną policję

 

Ministerstwo wyjaśniło, że dlatego w KAS utworzono Biuro Inspekcji Wewnętrznej (rodzaj policji wewnętrznej), w którym pełnią służbę specjalistycznie wyszkoleni funkcjonariusze. Zwrócono uwagę, że przed powstaniem KAS tego rodzaju komórka organizacyjna nie funkcjonowała ani w administracji podatkowej, ani w Służbie Celnej.

 

ZOBACZ TEŻ: Syn Banasia pozywa telewizję o naruszenie dóbr osobistych

 

"Powołanie jej w strukturze KAS związane było z dbaniem o wysokie standardy i przejrzystość funkcjonowania nowej, skonsolidowanej administracji" - zapewniło MF.

 

Poinformowano ponadto, że BIW realizuje zadania związane z rozpoznawaniem, wykrywaniem i zwalczaniem m.in.: przestępstw korupcyjnych, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników i funkcjonariuszy KAS.

 

Wskazano, że biuro zapobiega tym przestępstwom i ściga ich sprawców, a także współpracuje z innymi służbami i organami ścigania w sprawach dotyczących pracowników oraz funkcjonariuszy KAS. Ministerstwo podkreśliło, że taka intensywna współpraca miała i ma również miejsce w sprawie opisywanej przez media.

 

Zarzuty dla 15 osób

 

"Zaznaczamy, że zarówno Krzysztof B. jak i Arkadiusz B. w momencie zatrzymania nie sprawowali już stanowisk kierowniczych w resorcie finansów, ani nawet nie byli w nim zatrudnieni. Natomiast odwołanie Andrzeja S. ze stanowiska naczelnika urzędu skarbowego nastąpiło natychmiast po jego zatrzymaniu" - dodało.

 

PRZECZYTAJ: Banaś odpowiedział na raport CBA dotyczący jego oświadczeń majątkowych

 

Według ministerstwa przestępstwa związane z wyłudzeniami VAT są skutecznie ścigane przez właściwe służby, w tym przez KAS. "Nikt, kto uczestniczy w przestępczym procederze nie może czuć się bezkarny" - podkreślił resort.

 

"Rz" podała w czwartek wieczorem na stronie internetowej, że Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej w Szczecinie oraz CBŚP od dwóch lat prowadzą wielkie śledztwo ws. wyłudzeń VAT dokonywanych przez grupę przestępczą kierowaną przez wysokich urzędników resortu finansów.

 

Dotąd zarzuty usłyszało 15 osób, w tym dwóch podwładnych Mariana Banasia, gdy ten pracował w MF, i szef jednego z największych w kraju urzędów skarbowych.

 

Zdaniem dziennika, niewykluczone, że gdyby sprawa wypłynęła w sierpniu, przed nominacją Banasia na szefa Najwyższej Izby Kontroli, mogłaby złamać jego karierę. Dowiedz się o tym więcej.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie