Kieszonkowy pyłomierz. Przy dużym zanieczyszczeniu powietrza pokaże, czy nie lepiej zostać domu

Technologie
Kieszonkowy pyłomierz. Przy dużym zanieczyszczeniu powietrza pokaże, czy nie lepiej zostać domu
Polsat News

Na smog nie ma rady - im chłodniej, tym mocniej daje się we znaki. Jednak dzięki polskim naukowcom jest już prosty sposób by go unikać. W dodatku mieści się w kieszeni. To pyłomierz, skonstruowany przez Główny Instytut Górnictwa. Urządzenie od razu pokazuje, kiedy bez obaw można wyjść z domu, a kiedy lepiej się z niego nie ruszać bez maski.

- Jeżeli nie ma się maski, to trzeba tym oddychać - mówią mieszkańcy Śląska. Dodają, że wieczorem nie da się wyjść na spacer.

 

Naukowcy Głównego Instytutu Górnictwa skonstruowali nowoczesny pyłomierz, który na bieżąco monitoruje jakość powietrza. - To polski wynalazek, działa samodzielnie lub z aplikacją na smartfony. Dane ze stacji pomiarowych trafiają wprost do telefonu.

 

  

 

- Zwiększamy świadomość wśród lokalnej społeczności - mówił Polsat News Mateusz Dulewski z Zespołu Transferu Technologii i Marketingu Głównego Instytutu Górniczego. 

 

ZOBACZ: "Zlikwidujemy stare piece węglowe, postawmy na odnawialne źródła energii". Mazur o walce ze smogiem

 

"Większa możliwość oddziaływania na decydentów"

 

- Jeżeli wiemy, co znajduje się w naszym otoczeniu, jeżeli wiemy, co znajduje się w powietrzu, którym oddychamy, to mamy większą możliwość oddziaływania na decydentów - stwierdziła dr Sylwia Jarosławska-Sobór, rzecznik prasowa Głównego Instytutu Górnictwa. 

 

Jak dodała, trzeba edukować ludzi, żeby "nie palili kaloszami w piecach". - Ja mieszkam za miastem i jest tragedia - mówiła. 

 

Aktualne dane o jakości powietrza w prognozach pogody w Polsat News.

msl/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie