W ciężarówce znaleziono 39 ciał. Kierowca został aresztowany

Świat
W ciężarówce znaleziono 39 ciał. Kierowca został aresztowany
PAP/EPA/VICKIE FLORES
W. Brytania: zwłoki 39 osób znaleziono w ciężarówce

W ciężarówce na terenie parku przemysłowego w Grays w hrabstwie Essex, w południowo-wschodniej Anglii, znaleziono zwłoki 39 osób - poinformowała w środę brytyjska policja. 25-letni kierowca ciężarówki został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Wśród ofiar jest osoba nieletnia. Nie wiadomo, jakiej byli narodowości.

Brytyjska policja sądzi, że ciężarówka przypłynęła na terytorium Wielkiej Brytanii promem z portu Zeebrugge w Belgii do Purfleet w południowo-wschodniej Anglii.

 

Według policji prom przybił do angielskiego portu w środę ok. godz. 0:30 miejscowego czasu (1:30 czasu polskiego), a ok. 1:05 ciężarówka opuściła port. Purfleet znajduje się w niewielkiej odległości od parku przemysłowego Waterglade Industrial Estate, dokąd krótko przed godz. 1:40 policja została wezwana po odkryciu w kontenerze ciężarówki zwłok 39 osób.

 

Wcześniej wysuwano podejrzenia, że ciężarówka dotarła na terytorium Wielkiej Brytanii przez Holyhead w północnej Walii, która jest ważnym portem przeładunkowym w handlu z Irlandią. Podejrzenie to było zapewne spowodowane tym, że kierowca ciężarówki - zatrzymany w związku z podejrzeniem o morderstwo - pochodzi z Irlandii Północnej. Zwracano jednak uwagę, że wjeżdżanie z kontynentalnej części Europy do Wielkiej Brytanii przez port w Walii jest nielogicznym wydłużaniem trasy.

 

Zobacz też: W Meksyku znaleziono 37 zwłok ofiar krwawych porachunków gangów narkotykowych

 

Na miejscu tragedii jest korespondent Polsat News Tomasz Lejman.

 

  

 

- Ciała znaleziono o 1:40 w parku logistycznym położonym ok. 40 km od Londynu - mówi znajdujący się w Grays Tomasz Lejman.

 

Podejrzewa się, że ciężarówka przyjechała na terytorium Wielkiej Brytanii z Bułgarii.

 

W komunikacie MSZ napisano, że ambasada Bułgarii w Londynie znajduje się w stałym kontakcie z brytyjskimi władzami, a jej przedstawiciele przeprowadzili rozmowy w Foreign Office.

 

Bułgarska rejestracja

 

W wywiadzie telewizyjnym premier Bułgarii Bojko Borisow poinformował, że ciężarówka miała bułgarską rejestrację.

 

Wcześniej radio publiczne podało, że ciężarówka należy do firmy zarejestrowanej w Bułgarii przez obywatelkę Irlandii. Pojazd marki Scania zarejestrowano w administracji drogowej w Warnie 19 czerwca 2017 roku, a dwa dni później opuścił on terytorium Bułgarii i od tego czasu tu nie wrócił. Ma on bułgarską polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej.

 

Irlandzka firma dysponuje jeszcze dwiema ciężarówkami. Premier powiedział, że informacje na temat ciężarówki zostały przekazane brytyjskim służbom, z którymi Bułgaria ma dobrą współpracę.

 

Premier Borisow podkreślił, że pojazd ma powiązanie z Bułgarią jedynie przez rejestrację sprzed 2,5 roku, a firma nie należy do obywatela bułgarskiego.

 

Zobacz też: Fałszywy lekarz kierował fałszywą karetką. W środku byli nielegalni migranci udający pacjentów

 

Wśród ofiar nastolatek

 

- Ciężarówkę znaleziono na Waterglade Industrial Park przy Eastern Avenue w Grays (Essex). Dojścia tam nie ma bo policja ma wszystko ogrodzone - mówi polsatnews.pl Polak mieszkający w Essex.

 

- Wśród osób było 38 dorosłych i jeden nastolatek - poinformowała brytyjska policja. Na razie nie wiadomo, z jakich krajów były ofiary.

 

- Jesteśmy w trakcie identyfikacji zwłok. Może to być długi proces - powiedział nadinsp. Andrew Mariner z policji w Essex, którą o ciałach powiadomiono w nocy z wtorku na środę. 

 

Nie wiadomo, jakiej narodowości są ofiary.

 

Zwłoki w ciężarówceAP
Zwłoki w ciężarówce

 

Wielka Brytania: w ciężarówce znaleziono 39 ofiarAP
Wielka Brytania: w ciężarówce znaleziono 39 ofiar

 

Premier Wielkiej Brytanii: jestem przerażony

 

Brytyjski premier Boris Johnson napisał, że jest "przerażony" incydentem w Essex. Zapewnia, że jest na bieżąco informowany o sprawie.

 

"Jestem przerażony tym tragicznym incydentem w Essex. Otrzymuję na bieżąco informacje z ministerstwa spraw wewnętrznych i będziemy współpracować z policją w Essex w celu wyjaśnienia, co się stało. Moje myśli są ze wszystkimi tymi, którzy stracili życie i z ich bliskimi" - powiedział Johnson.

 

 

"Jestem zszokowana i zasmucona tym absolutnie tragicznym incydentem. Policja w Essex aresztowała osobę i musimy umożliwić prowadzenie śledztwa" - napisała na Twitterze brytyjska minister spraw wewnętrznych.

 

 

Najtragiczniejsze tego typu zderzenie w historii Wielkiej Brytanii miało miejsce w czerwcu 2000 roku, gdy w porcie w Dover w kontenerze ciężarówki znaleziono ciała 58 chińskich nielegalnych imigrantów, którzy zmarli wskutek braku powietrza; dwie osoby przeżyły.

 

Rok później holenderski kierowca ciężarówki został skazany na 14 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem ludzi.

 

las/zdr/bas/ BBC News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie