Tajemniczy "śrubiarz" atakuje rolników w Kościerzynie. Zniszczył już 10 kombajnów

Polska

Żniwiarze z Kościerzyny (woj. pomorskie) boją się wyruszać na swoje pola. Od 16 września w okolicy grasuje niezidentyfikowany sabotażysta, który przywiązuje metalowe śruby do kolb kukurydzy. Zniszczył w ten sposób już 10 kombajnów, straty przekroczyły 100 tys. zł.

Rolnicy na różne sposoby próbowali namierzyć tajemniczego "śrubiarza" lub "śrubiarzy", organizowali nawet zasadzki. Teraz wyruszają na swoje pola w kilkuosobowych obstawach. Wszystko na nic. 


- Ludzie są zdesperowani. Każdy, kto kręci się przy polu, budzi podejrzenia - powiedział polsatnews.pl Ryszard Kleinszmidt, szef Powiatowej Izby Rolniczej w Kościerzynie. - Ta sytuacja powoduje, że właściciele maszyn odmawiają świadczenia usług - dodał. 

 

"Śruby ze stali niemagnetycznej"

 

Naprawa maszyny kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Łączne straty szacuje się na ponad 100 tys. zł. "Śrubiarz" zna się na swojej "pracy", gdyż używa śrub ze stali niemagnetycznej. Inne wychwytują czujniki sieczkarni w maszynach. Kiedy śruba wraz z kolbą dostanie się do wnętrza kombajnu, maszyna staje w polu.

 

PRZECZYTAJ: Ich plony zniknęły! Dramat ponad setki rolników

 

We wrześniu zaniepokojeni rolnicy z gmin Nowa Karczma i Liniewo zorganizowali spotkanie, na którym blisko 40 osób próbowało ustalić, jak rozwiązać problem. Właściciele gospodarstw zrzucili się na nagrodę wysokości 15 tys. zł za pomoc w ujęciu przestępcy.


Sprawą zajmują się policjanci z Komendy Powiatowej w Kościerzynie oraz z Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku.

 

Szkody również w innych województwach


- Na miejscu funkcjonariusze przesłuchali świadków i zabezpieczyli ślady. Obecnie policjanci pracują nad ustaleniem sprawcy, w dalszym ciągu przesłuchują świadków i analizują zebrany materiał dowodowy. Policja prowadzi dwa postępowania dotyczące uszkodzenia maszyn rolniczych - powiedział nam st. asp. Piotr Kwidziński z policji w Kościerzynie.

 

Pułapki na rolników zastawiane są nie tylko w powiecie kościerskim. Niedawno podobne przypadki odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim czy małopolskim.

emi/ml/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie