Rusza wsparcie w związku z suszą. Rolnicy mogą już składać wnioski

Polska

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje od czwartku 3 października wnioski od rolników poszkodowanych m.in. przez suszę. Rządowe wsparcie może sięgnąć nawet 1000 zł na hektar, o ile uprawa była zniszczona więcej niż w 70 procentach.

- Susza, huragan, grad, deszcz, powódź - jeżeli rolnika dotknęły tego typu klęski może złożyć wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i liczyć na rekompensatę. Będzie ona zależna od poziomu strat - powiedział reporter Polsat News, Piotr Mirowicz.

 

Pomoc będzie przysługiwała tym rolnikom, u których straty w gospodarstwie wyniosły co najmniej 30 proc. danej uprawy.

 

Najwyższą pomoc - 1000 zł na hektar dostaną te osoby, u których szkody obejmują co najmniej 70 proc. danej uprawy oraz wieloletnich użytków zielonych, ale pod warunkiem, że obsada zwierząt (z bydła, owiec, kóz lub koni) wynosi co najmniej 0,3 sztuki tzw. dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.

 

Jeżeli obsada zwierząt na użytkach zielonych będzie mniejsza niż 0,3 szt./ha, to rekompensata wyniesie 500 zł na hektar.

 

Rolnik musi udokumentować straty

 

Na 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy mogą liczyć ci rolnicy, których szkody obejmują co najmniej 30 proc., ale mniej niż 70 proc. danej uprawy oraz wieloletnich użytków zielonych, na których znajduje się obsada zwierząt (powyżej 0,3 sztuki na hektar przeliczeniowy. Jeżeli na użytkach zielonych zwierząt nie będzie, to wsparcie wyniesie 250 zł.

 

Pomoc będzie udzielana poza formułą pomocy "de minimis", jeżeli szkody będą wyższe niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym. W ramach formuły pomocy "de minimis" wsparcie będzie udzielone wówczas, gdy szkody nie będą większe niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w danym gospodarstwie rolnym. 

 

Osoby, które mają oszacowane straty, zatwierdzone przez wojewodę, mogą składać wnioski o wsparcie do kierownika biura powiatowego ARiMR. Do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód.

 

Formularz wniosku o udzielenie pomocy będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl).

las/hlk/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie