Emilia z zespołem Downa dostała wymarzony etat. "Wraca do domu uśmiechnięta"

Polska
Emilia z zespołem Downa dostała wymarzony etat. "Wraca do domu uśmiechnięta"
Polsat News

Emilia Kochanowska znalazła pracę swoich marzeń w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Dzięki swojej determinacji oraz pracowitości i przy wsparciu Fundacji "Ja Też", kobieta podpisała umowę, a w ślad za nią podążają kolejne osoby z zespołem Downa.

Emilia Kochanowska o Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni może mówić godzinami, bo wie o nim niemal wszystko. Ulubiony teatr jest także od niedawna miejscem jej pracy.

 

1 października została tam zatrudniona w dziale obsługi widza. Kieruje ruchem gości i oprowadza ich po teatrze. Wcześniej przez ponad rok odbywała w teatrze płatne praktyki. Udało się je zrealizować dzięki Fundacji Wspierania Rozwoju "Ja Też". Swoją karierę zawodową Emilia rozpoczynała w fundacji w 2017 r., jako pomoc biurowa.  

 

PRZECZYTAJ: Lenka to pierwsza polska modelka z zespołem Downa. "Chcemy, żeby świat wokół nich nie był obojętny"

 

Chętnych do pracy nie brakuje

 

Gdańska Fundacja Wspierania Rozwoju "Ja Też" prowadzi m.in. działania na rzecz akceptacji i włączania społecznego osób niepełnosprawnych w życie codzienne, szkolne i zawodowe. Kilkunastu podopiecznych odbywa obecnie praktyki zawodowe w Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdańskimi Teatrze Szekspirowskim oraz w urzędzie miasta. Środki na realizację ich praktyk zawodowych pochodzą od prywatnych inwestorów.

 

  

 

-  Bardzo nas cieszy, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z zespołem Downa – podkreśliła w rozmowie z polsatnews.pl Iwona Simon z zarządu Fundacji. Jak zaznaczyła, przełożeni bardzo dobrze oceniają ich pracę.

 

Spełnienie marzeń mamy

 

Emilia, jako jedna z pierwszych w Polsce osób z zespołem Downa, została zatrudniona na umowę o pracę. W jej ślad, za kilkanaście dni, pójdzie kolejny podopieczny fundacji "Ja Też", który zostanie zatrudniony w gdańskim urzędzie miejskim.

 

Praca Emilii to także spełnienie marzeń jej mamy.

 

- Córka wraca do domu uśmiechnięta i radosna, co niezwykle mnie cieszy, bo obie kochamy teatr - powiedziała Danuta Kochanowska.

 

- Emilka świetnie sobie radzi i szybko pozyskała serca zarówno pracowników jak i widzów - zapewniła Aleksandra Borowiak, rzecznik prasowy Teatru Muzycznego w Gdyni.

emi/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie