Niepełnosprawny Rysio ma nowy dom. Pomogli m.in. widzowie Polsatu

Polska

Niepełnosprawny Rysio, który pół roku temu w pożarze stracił swój dom, właśnie wprowadził się do innego, wyremontowanego budynku. 43-letni mężczyzna z zespołem Downa z Ciotuszy Starej na Lubelszczyźnie nie był w stanie poradzić sobie sam po pożarze. Z pomocą ruszyli mu sąsiedzi, fundacja Parasol Roztocza i widzowie Polsatu.

Zgliszcza. Tyle zostało z jego starego domu. W marcu, w pożarze stracił wszystko. Sam cudem uszedł z życiem.

 

- Mój strażak wyskoczył z domu w kapciach i Rysia wyrzucił przez okno, bo tak, to nie wiem jak to by się skończyło - przyznał Kazimierz Uchman, przewodniczący Komitetu Społecznego w Ciotuszy Starej. 

 

Na pomoc ruszyli m.in. sąsiedzi

 

Na pomoc ruszyli mieszkańcy wsi i okolicy. Pobliską oborę postanowili zamienić w dom. Ruszyła zbiórka na remont.

 

- To była zwykła obora, jak to na wsi. Dobudowaliśmy tutaj ganek i łącznej powierzchni będzie około 60 metrów - wyjaśnił Uchman. 

 

Gdy ekipa "Wydarzeń" Polsatu w lipcu odwiedziła Rysia, brakowało 10 tysięcy złotych. Po apelu do widzów - udało się zebrać więcej, w zaledwie jeden dzień.

 

- Po emisji waszego programu zaczęły się telefony, zaczęły się wpływy. To było coś niesamowitego - podkreślił Zbigniew Naklicki, wójt gminy Susiec. 

 

Własny kąt to spełnienie marzeń 43-letniego Rysia z Ciotuszy Starej. 

 

- Jest bardzo przejęty tym, że będzie mieszkał w swoim domu - mówi Helena Niemiec, opiekun prawny Rysia. - W jego życiu już teraz nic się przykrego nie wydarzy, będzie już tylko samo dobro - dodała. 

msl/ "Wydarzenia"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie