Etiopia: nagrodzony pokojowym Noblem premier wydał książkę o swojej wizji polityki

Kultura
Etiopia: nagrodzony pokojowym Noblem premier wydał książkę o swojej wizji polityki
wikipedia.org/Mark Neyman
Premiera książki premiera odbyła się w sobotę jednocześnie w Etiopii i Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka wielu Etiopczyków

Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali, nagrodzony tegoroczną Pokojową Nagrodą Nobla, wydał książkę, w której przedstawił swoją wizję polityki ponad podziałami. Książka już ukazała się w milionie egzemplarzy. Na promocję nie wydano państwowych środków - zapewnił rząd.

Książka nosi tytuł "Medemer". Słowo to pochodzi z języka amharskiego i oznacza pojednanie, zgodę, łączenie, synergię. Abiy, który doszedł do władzy w ubiegłym roku, zapowiadając daleko idące reformy, wielokrotnie używał tego słowa, zawierając w nim sens własnej koncepcji polityki.

 

Premiera książki odbyła się w sobotę jednocześnie w Etiopii i Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka wielu Etiopczyków.

 

PRZECZYTAJ: Premier Etiopii laureatem pokojowego Nobla. "To nagroda za zasługi, ale też zachęta na przyszłość"

 

Dochody ze sprzedaży na szczytne cele

 

Przedstawiciel biura prasowego rządu Etiopii, Nigussu Tilahun, w rozmowie z agencją Associated Press zapewnił, że do promocji książki nie wykorzystano państwowych funduszy, a "wszystkie dochody ze sprzedaży zostaną przekazane na budowę szkół w całej Etiopii".

 

Zdaniem krytyków książka może przyczynić się do powstania kultu jednostki wokół premiera.

 

43-letni Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok w uznaniu zasług na rzecz procesu pokojowego między jego krajem i Erytreą oraz przyczynienie się do demokratyzacji Etiopii.

 

Etiopia i Erytrea w lipcu 2018 roku wznowiły oficjalne stosunki po latach konfliktu, w tym po wojnie o przebieg granic z lat 1998-2000.

Wręczenie Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się w Oslo 10 grudnia.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie