Premier Etiopii laureatem pokojowego Nobla. "To nagroda za zasługi, ale też zachęta na przyszłość"

Świat
Premier Etiopii laureatem pokojowego Nobla. "To nagroda za zasługi, ale też zachęta na przyszłość"
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok w uznaniu za zasługi na rzecz procesu pokojowego między swoim krajem i sąsiednią Erytreą - ogłosił w piątek w Oslo Norweski Komitet Noblowski.

Jak głosi werdykt Komitetu, Abiy został wyróżniony za "pracę na rzecz osiągnięcia pokoju i współpracy międzynarodowej, a w szczególności za zdecydowaną inicjatywę w sprawie rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą".

 

Etiopia i Erytrea w lipcu 2018 roku wznowiły oficjalne stosunki po latach konfliktu, w tym po wojnie o przebieg granic z lat 1998-2000.

 

- Premier Etiopii w krótkim czasie opracował zasady porozumienia pokojowego, aby położyć kres przedłużającej się i patowej sytuacji między Etiopią a Erytreą. Już na początku powiedział jasno, że chce rozpocząć rozmowy pokojowe - podkreśliła przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen.

 

Według niej Abiy przeprowadził ważne reformy, które dały ludziom nadzieję na poprawę warunków życia. "To jest nagroda Nobla za zasługi, ale też zachęta na przyszłość" - powiedziała przewodnicząca noblowskiego gremium.

 

W ten sposób odniosła się do wątpliwości, czy Pokojowa Nagroda Nobla nie została przyznana politykowi zbyt wcześnie. Etiopia wciąż czeka na przeprowadzenie wolnych demokratycznych wyborów.

 

Wręczenie nagrody odbędzie się w Oslo 10 grudnia, w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.

 

 

Pokojowa Nagroda Nobla wynosząca 1,25 mln dolarów zostanie wręczona 10 grudnia w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.

 

Przyznanie Pokojowej Nagrodzie Nobla premierowi Etiopii Abiyowi Ahmedowi Alemu to wyraz uznania jego zasług na rzecz pokoju, jedności i współpracy w kraju i regionie - oceniła kancelaria szefa rządu. To zwycięstwo wszystkich Etiopczyków - podkreślono.

 

"Odkąd Abiy Ahmed objął polityczne przywództwo w kwietniu 2018 roku, z pokoju, wybaczenia i pojednania uczynił kluczowe elementy polityki realizowanej przez swój rząd" - napisano w komunikacie wydanym po ogłoszeniu decyzji przez Norweski Komitet Noblowski.

 

Wskazano, że na szczeblu krajowym Abiy nakazał "uwolnienie z więzień dziesiątek tysięcy więźniów politycznych, ogłosił amnestię dla mediów i partii politycznych oskarżonych na mocy ustawy antyterrorystycznej, aby mogły one powrócić z uchodźstwa i pokojowo włączyć się (w życie publiczne w kraju - red.)", a także "poszerzył przestrzeń (działania) partii politycznych, przyczynił się do pojednania między rywalizującymi grupami, w tym między grupami wyznaniowymi, oraz utworzył komisję pokoju i pojednania".

 

Zobacz również: Etiopczycy posadzili ponad 200 milionów drzew. W jeden dzień

 

"Zaprzestanie aktów wrogości"

 

Wśród dokonań laureata na szczeblu regionalnym kancelaria premiera wymienia przełamanie wieloletniego impasu w relacjach z sąsiednią Erytreą i "zaprzestanie aktów wrogości", które umożliwiło połączenie rodzin i bliskich rozdzielonych przez granicę między państwami.

Postęp w tej dziedzinie przełożył się na wzmocnienie stabilności w regionie, zwłaszcza w Rogu Afryki, oraz na pokojowe przekazanie władzy w Sudanie - zaznaczono.

 

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla premierowi Abiyowi to "wspólne zwycięstwo wszystkich Etiopczyków" i wezwanie do wspierania pokoju i działań na rzecz dobrobytu kraju.

 

Pokojowa Nagroda Nobla dla premiera Etiopii Abiya Ahmeda Alego ma zachęcać tego polityka do wprowadzania "kolejnych reform na rzecz praw człowieka" w swoim kraju - oświadczyła w piątek organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International.

 

"Ta nagroda to wyraz uznania dla kluczowej pracy rządu premiera Abiya Ahmeda w celu wdrożenia reform na rzecz praw człowieka w Etiopii po dekadach prześladowań na wielką skalę" - skomentował sekretarz generalny Amnesty Kumi Naidoo w wydanym oświadczeniu.

 

"Praca jest daleka od ukończenia"

 

Zastrzegł jednak, że "praca Abiya Ahmeda jest daleka od ukończenia".

 

"Ta nagroda powinna go zmotywować do zajęcia się zaległymi wyzwaniami w dziedzinie praw człowieka, która grożą zaprzepaszczeniem dotychczasowych postępów. (Abiy) powinien niezwłocznie zapewnić, by jego rząd zajął się sprawą utrzymujących się napięć na tle etnicznym, które grożą niestabilnością i dalszymi naruszeniami praw człowieka" - podkreślił Naidoo.

 

Szef organizacji humanitarnej Norweska Rada Uchodźców, Jan Egeland, ocenił z kolei, że "zdumiewające" są ostatnie osiągnięcia Etiopii. Wskazał jednak, że równie wielkie wrażenie zrobiły na nim spotkania z wieloma z milionów Etiopczyków przesiedlonych na skutek wybuchu przemocy na tle etnicznym, który miał miejsce po zniesieniu części restrykcji.

 

Laureaci ostatniej dekady

 

Poniżej prezentujemy laureatów Pokojowej Nagrody Nobla z ostatnich 10 lat.

 

2018 - Ginekolog Denis Mukwege z Demokratycznej Republiki Konga i pochodząca z Iraku jazydzka działaczka Nadia Murad. Oboje swoją pracą przyczynili się do uznania przemocy seksualnej za zbrodnię wojenną, a także "ukazali skalę okrucieństw i żądać ścigania wszystkich odpowiedzialnych za to osób" - argumentował Komitet.

 

2017 - Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN), koalicja 450 organizacji pozarządowych z ponad 100 państw, założona w 2007 roku w Melbourne, z główną siedzibą w Genewie. Wyróżniona za "pracę w kierunku wskazywania katastrofalnych konsekwencji humanitarnych" stosowania broni jądrowej oraz "przełomowych starań na rzecz opartego na traktacie zakazu stosowania takiej broni".

 

2016 - Ówczesny prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos (2010-2018) za działania na rzecz zakończenia ponad 50-letniej wojny domowej w swoim kraju z partyzantką Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC).

 

2015 - Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego - sojusz czterech organizacji, zrzeszającej przedstawicieli środowisk prawniczych, przemysłowych, związkowych i obrońców praw człowieka, za "wkład w tworzenie pluralistycznej demokracji w Tunezji w następstwie jaśminowej rewolucji z 2011 roku".

 

Zobacz również: "Siła Europy". Włoska prasa o Noblach dla Tokarczuk i Handkego

 

2014 - Działacz na rzecz praw dzieci w Indiach Kailash Satyarthi i 17-letnia wówczas Pakistanka Malala Yousafzai, walcząca o prawa dziewcząt do edukacji w krajach islamskich, która za głoszenie swoich poglądów została postrzelona przez talibów. Pakistanka została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

 

2013 - Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) za "intensywne wysiłki" w celu wyeliminowania arsenałów chemicznych na świecie. W chwili przyznania nagrody inspektorzy OPCW prowadzili w Syrii misję mającą na celu zniszczenie arsenału chemicznego w tym pogrążonym w wojnie domowej kraju.

 

2012 - Unia Europejska za to, że "od ponad 60 lat przyczynia się do promowania pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie".

 

2011 - Prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf, działaczka z czasów wojny domowej w Liberii Leymah Gbowee oraz działaczka na rzecz demokracji, jemeńska dziennikarka Tawakkul Karman. Komitet Noblowski przyznał im nagrodę za "walkę bez przemocy na rzecz bezpieczeństwa kobiet i ich prawa do pełnego udziału w procesie budowania pokoju" na świecie.

 

2010 - Chiński dysydent Liu Xiaobo, więziony za krytykę władz państwowych Chińskiej Republiki Ludowej. Od 2009 roku odbywa karę 11 lat więzienia za "działalność wywrotową".

 

2009 - Prezydent USA Barack Obama za "nadzwyczajny wkład w umocnienie dyplomacji międzynarodowej", a zwłaszcza za zaangażowanie w uwolnienie świata od broni atomowej.

 

2008 - Były prezydent Finlandii Martti Ahtisaari wyróżniony za wysiłki mediacyjne w konfliktach międzynarodowych, m.in. w Namibii, Kosowie i indonezyjskiej prowincji Aceh.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie