Logo Koalicji Obywatelskiej mogło wprowadzać wyborców w błąd. Oddawali nieważne głosy

Polska
Logo Koalicji Obywatelskiej mogło wprowadzać wyborców w błąd. Oddawali nieważne głosy
PAP./Darek Delmanowicz/Twitter.com/Rafał Mundry

Otoczone ramką logo Koalicji Obywatelskiej mogło zmylić wyborców podczas niedzielnego głosowania. Wyborcy stawiali krzyżyki na symbol komitetu wyborczego, zamiast w przeznaczonej do tego kratce. Tym samym oddawali nieważny głos. Zdjęcie na Twitterze zamieścił Rafał Munrdy, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rafał Mundry zamieścił zdjęcie karty z okręgu wrocławskiego, na którym widać, że osoby, które swój głos chciały oddać na Barbarę Zdrojewską, kandydatkę do Senatu, zakreślały krzyżykiem logo Koalicji Obywatelskiej. Takie głosy uznawane są za nieważne. 

 

 

Barbara Zdrojewska mimo to dostała się do Senatu.

 

Z kolei Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zwrócił uwagę, że wyborcy byli instruowani, iż mają postawić krzyżyk w kratce obok nazwy ugrupowania, na które chcą głosować. Wiele starszych osób myliło się jednak i zaznaczało nieprawidłową kratkę.

 

Zobacz również: PiS wygrywa także w Senacie. Tylko trzy partie uzyskują mandaty

 

"Utrata tysięcy głosów"


"Członkowie komisji wyborczych informują, że ta pomyłka występuje tak często, iż w skali kraju mogła doprowadzić do utraty tysięcy głosów i w konsekwencji może być powodem zwycięstwa PiS" - podaje ośrodek na Facebooku. 

 

Na Twitterze zamieszczono również przykład z Tczewa. 

 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w poniedziałek przed południem dane z blisko 91 proc. komisji wyborczych. Wynika z nich, że PiS uzyskało - 44,57 proc., KO - 26,65 proc., SLD - 12,27 proc., PSL - 8,63 proc., a Konfederacja - 6,76 proc.

 

- Zakładam, że wczesnym wieczorem ok. godz. 18-20 poznamy wyniki wyborów parlamentarnych - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz.

msl/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie