Kidawa-Błońska ze znaczącą przewagą w Warszawie. Kaczyński na drugim miejscu

Polska
Kidawa-Błońska ze znaczącą przewagą w Warszawie. Kaczyński na drugim miejscu
PAP/ Paweł Supernak

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska otrzymała 223 tys. 186 głosów - wynika z danych opublikowanych na stronie PKW z 66,49 proc. komisji. Na drugim miejscu znajduje się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, na którego swój głos oddało 140 tys. 596 osób.

Według danych PKW, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni zdobył w Warszawie 311 tys. 116 głosów, co daje mu 41,55 proc., Prawo i Sprawiedliwość 215 tys. 553 (28,79 proc.), SLD 132 tys. 412 (17,68 proc.), Konfederacja 54 tys. 388 (7,26 proc.), a PSL 35 tys. 307 (4,72 proc.).

 

Liderka warszawskiej listy KO Małgorzata Kidawa-Błońska otrzymała 223 186 głosów. Na prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego głosowało 140 596 osób. Trzeci wynik uzyskał z list SLD lider Lewicy Razem Adrian Zandberg, na którego swój głos oddało 74 168.

 

Dane z PKW pochodzą z 736 na 1107 obwodowych komisji wyborczych.

 

"Kidawa-Błońska będzie kandydatem na prezydenta"

 

Paweł Poncyljusz, oceniając kampanię wyborczą Koalicji Obywatelskiej w programie "Graffiti" przyznał, że wysunięcie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, jako kandydatki na przyszłą premier rządu, mogło nastąpić wcześniej. Jednak wzbraniał się przed "podawaniem głów", bo przypominał, że za parę miesięcy są wybory prezydenckie.

 

- Zarzut, jaki wysuwano przeciwko wystawieniu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, był taki, że to nerwowe szarpanie kierownicą w czasie jazdy - mówił Paweł Poncyljusz dodając, że jego zdaniem kandydatem na prezydenta będzie właśnie ona. - Tak oceniam - przyznał polityk. 

 

"Jest naturalnym wyborem"

 

Podobnie oceniał wiceszef PO Tomasz Siemoniak, który powiedział w Radiu Zet: - Spodziewam się, że Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) będzie mieć w Warszawie bardzo dobry wynik w wyborach, mam nadzieję, że wyższy niż prezes PiS Jarosław Kaczyński; jeśli potwierdzi się jej wysoki wynik, to jest naturalnym kandydatem na prezydenta.

 

Siemoniak zastrzegł jednocześnie, że jest za wcześniej, aby mówić, kto będzie kandydatem opozycji na prezydenta. Jak mówił, od lat, oczekiwanym przez Polaków w sondażach kandydatem na prezydenta jest szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk. - Wszystko zależy od jego decyzji - wskazał.

 

Czytaj więcej: "Kandydatem na prezydenta będzie Kidawa-Błońska". Poncyljusz w Polsat News

ac/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie