Wyniki wyborów 2019. Rekordowa wygrana PiS [exit poll]

Polska

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach parlamentarnych z wynikiem 43,6 proc. - wynika z badania exit poll, które dla Polsat News przygotowała firma Ipsos. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska - 27,4 proc. głosów. Do Sejmu wchodzi też Lewica, PSL oraz Konfederacja. Takie, sondażowe wyniki oznaczają, że PiS - z rekordowym wynikiem - utrzyma większość w Sejmie.

Do samodzielnego rządzenia w Sejmie potrzeba minimum 231 mandatów. Według badania Ipsos, PiS w wyborach parlamentarnych zdobędzie rekordową liczbę 239 mandatów poselskich - o cztery więcej, niż w 2015 r.  To najlepszy wynik jaki osiągnęła zwycięska partia od 1989 r. 

 

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) uzyskała wynik 27,4 proc. - wynika z badania firmy Ipsos. Po wyborach w 2015 r. PO i Nowoczesna miały łącznie 166 posłów. Teraz, według wyników exit poll, Koalicji przypadnie 130 mandatów.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Premier dla Polsat News: żadna partia w historii III RP nie uzyskała takiego poparcia

 

Trzecim komitetem w Sejmie będzie Sojusz Lewicy Demokratycznej - wynika z badania exit poll firmy Ipsos. Lewica miała zdobyć 11,9 proc. głosów, co przeniosłoby się na 43 mandaty.

 

Prognozowany podział mandatów na podstawie sondażu Ipsos

 

Według badania, swoich posłów do parlamentu wprowadzą także dwa pozostałe komitety - Polskie Stronnictwo Ludowe (9,6 proc., 34 mandaty) oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość (6,4 proc., 13 mandatów). Próg wyborczy wynosi bowiem 5 proc.

 

Frekwencja exit poll wyniosła 61,1 proc.

 

Ipsos przygotował sondażowe wyniki na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.

 

Oficjalne wyniki najwcześniej w poniedziałek późnym wieczorem

 

W czasie konferencji prasowej zastępca szefa PKW był pytany, kiedy można spodziewać się wyników wyborów.

 

- Przebieg jest dwuetapowy. Po pierwsze musimy określić ilości procentowe, ile uzyskały poszczególne komitety wyborcze. Następnie to przełoży się na ilość mandatów w poszczególnych okręgach wyborczych – powiedział sędzia Marciniak.

 

Ocenił, że nie będzie to wcześniej jak późnym wieczorem w poniedziałek, ale niewykluczone też, że we wtorek.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Kto dostanie mandaty - metoda d’Honta. Sprawdź, jak przelicza się głosy na miejsca w parlamencie

 

- To zależy w tej chwili od blisko 28 tys. obwodowych komisji (...). Trudno w tej chwili przesądzać. Dla przypomnienia, cztery lata temu ogłoszenie nastąpiło w poniedziałek o godzinie 22.30 – dodał.

 

Kolejna konferencja prasowe PKW odbędzie się w poniedziałek o godz. 10.

zdr/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie