Wykształcenie a głosy w wyborach. Sondaż exit poll

Polska
Wykształcenie a głosy w wyborach. Sondaż exit poll
PAP/Tomasz Gzell

Wyborcy z wykształceniem podstawowymi i zawodowym w większości głosują na PiS. Z kolei największym poparciem wśród osób z licencjatem i wykształceniem wyższym cieszy się Koalicja Obywatelska - wynika z sondażu exit poll.

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach parlamentarnych z wynikiem 43,6 proc. - wynika z badania exit poll, które dla Polsat News przygotowała firma Ipsos. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska - 27,4 proc. głosów. Do Sejmu wchodzi też Lewica, PSL oraz Konfederacja. Takie, sondażowe wyniki oznaczają, że PiS - z rekordowym wynikiem - utrzyma większość w Sejmie.

 

Najmniej wykształceni postawili na PiS

 

Według sondażu osoby z wykształceniem podstawowym (63.8 proc.) i zasadniczym zawodowym (63.9 proc.) najchętniej głosowały na Prawo i Sprawiedliwość. 11.7 proc. z wykształceniem podstawowym i 15.7 proc. z wykształceniem zawodowym głosowało na Koalicję Obywatelską.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Młodzi i starsi głosowali na PiS

 

Wśród wyborców z wykształceniem podstawowym i zawodowym najmniejszym poparciem cieszy się Konfederacja.

 

Wykształceni z poparciem dla KO

 

Osoby z licencjatem i wykształceniem wyższym - według sondażu - najczęściej głosowały na Koalicję Obywatelską (36.6 proc.) oraz Prawo i Sprawiedliwość (29.9 proc.)

 

Wśród osób z wykształceniem średnim i pomaturalnym na PiS głosowała prawie połowa wyborców (45.5 proc.). Wśród tych wyborców jedna czwarta postawiła na Koalicję Obywatelską (25,5 proc.). Ta grupa najmniej chętnie głosowała na Konfederację (6.9 proc proc.).

pgo/ml/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze