Średnio o mandat senatora walczy trzech kandydatów. Najstarszy ma 81 lat

Polska
Średnio o mandat senatora walczy trzech kandydatów. Najstarszy ma 81 lat
Polsat News
Najstarszy z kandydatów na senatora ma 81 lat

Zgodnie z konstytucją wybory do Senatu są powszechne, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym, a senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych. Mandat otrzymuje ten kandydat, który uzyskał największe poparcie.

W wyborach do Senatu wybieramy 100 senatorów w 100 jednomandatowych okręgach. Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko 1 kandydata w danym okręgu. 

 

Trzech kandydatów na jedno miejsce

 

Podczas gdy w wyborach do Sejmu, które odbywają się tego samego dnia, przy rozdziale mandatów dla komitetów obowiązuje zasada proporcjonalności, senatorów wybiera się zgodnie z systemem większościowym.

 

Jak stanowi Kodeks wyborczy, za wybranego na senatora w danym okręgu wyborczym uważa się tego kandydata, który otrzymał najwięcej oddanych głosów ważnych.

 

PRZECZYTAJ: Wybory 2019. Głosujesz? Prześlij nam zdjęcie lub film

 

Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzymało liczbę głosów uprawniającą do uzyskania mandatu, o pierwszeństwie rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów uzyskał więcej głosów.

 

Jeżeli w danym okręgu wyborczym zarejestrowany jest tylko jeden kandydat - a taka sytuacja nie występuje w tegorocznych wyborach - to zostaje on wybrany, jeśli uzyska więcej głosów na "tak", niż na "nie".

 

W tegorocznych wyborach do Senatu zarejestrowano 278 kandydatów. Średnio o jeden mandat walczy trzech kandydatów.

 

Najstarszy kandydat ma 81 lat

 

Kandydatem na senatora może być osoba, która najpóźniej w dniu wyborów kończy 30 lat. Średnia wieku kandydatów wynosi 56 lat. Najmłodszy ma 30 lat, a najstarszy - 81 lat.

 

PRZECZYTAJ: Wybory parlamentarne. Jak poprawnie zagłosować – poradnik

 

W wyborach do Senatu w 42 okręgach wystawiono tylko dwóch kandydatów. Najwięcej kandydatów - po pięciu - wystawiono w trzech okręgach: nr 12 (Toruń, powiaty: brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, rypiński, wąbrzeski oraz Grudziądz), nr 13 (Toruń, powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, włocławski oraz Włocławek), nr 83 (Kielce, powiat kielecki i Kielce).

 

16,19 proc. wszystkich kandydatów do Senatu stanowią kobiety. O miejsce w senackich ławach ubiega się w sumie 45 kobiet.

 

ml/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie