Wybory 2019. Pokazujemy jak głosowaliście

Polska
Wybory 2019. Głosujesz? Prześlij nam zdjęcie lub film
Galeria zdjęć (21)

Głosujesz z rodziną? Przed twoim lokalem wyborczym ustawiła się kolejka? A może oddajesz głos poza granicami kraju? Podziel się z nami zdjęciami lub filmami. Na stronie polsatnews.pl oraz na antenie Polsat News pokazujemy jak głosujecie.

Materiały możecie wysyłać poprzez platformę Twój News lub w wiadomościach na Facebooku.

 

"Tak wygląda głosowanie w Atenach. Grecka Polonia pobiła wszelkie dotychczasowe rekordy" - napisał do nas Daniel Jankowski, który przebywa w Grecji. Zobacz WIDEO:

 

  

 

- Wyborcy, którzy pojawili się przed lokalem wyborczym w Berlinie musieli czekać od godziny do dwóch. Kolejka była dłuższa niż 100 metrów. W tym roku zrejestrowało się blisko 10 tys. osób, dwukrotnie więcej niż w roku 2015 - poinformował korespondent Polsat News Tomasz Lejman.

 

  

 

Nawet milion złotych grzywny

 

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października w godzinach 7:00-21:00. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

 

Cisza wyborcza rozpoczęła się w piątek o północy. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza zakończy się w niedzielę o godz. 21.

 

Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób.

 

Nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi. Agitować nie wolno także w internecie.

 

Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym, polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

 

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. Najwyższa kara - od 500 tys. zł do 1 mln zł - grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej.

 

Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

las/luq/hlk/ polsatnews.pl, PAP; Zdj. główne: M. Nasternak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie