Jane Fonda zatrzymana przez policję

Świat
Jane Fonda zatrzymana przez policję
wikimedia.commons/Georges Biard/CC BY-SA 3.0

Jane Fonda została w piątek zatrzymana w Waszyngtonie za udział w proteście klimatycznym. Słynną aktorkę skuto kajdankami i odprowadzono do policyjnego samochodu, ale wypuszczono ją po kilku godzinach - podaje agencja Associated Press.

Nagranie wideo z zatrzymania 81-letniej aktorki, do którego doszło na stopniach Kapitolu, pojawiło się w internecie. Fonda była jedną z 16 osób, które aresztowano za "robienie tłoku, utrudnienia lub niepokojenie obywateli".

 

  

 

W czwartek Fonda ogłosiła, że weźmie udział w piątkowym proteście młodzieży, ponieważ jest to "ruch inspirujący i dodający odwagi". Przed zatrzymaniem powiedziała, że zmiany klimatyczne "są kryzysem (dotykającym) wszystkich, który wymaga teraz zbiorowej odpowiedzi".

 

Po czerwonym dywanie ze znaczkiem "Solidarności"

 

Jane Fonda to dwukrotna laureatka Oscara za role pierwszoplanowe w filmach "Klute" (1971 r.) i  "Powrót do domu" (1978 r.). Do nagród Akademii była nominowana pięć razy. Ma na swoim koncie również cztery Złote Globy. W ostatnich latach z powodzeniem gra jedną z głównych ról w serialu "Grace i Frankie" - w styczniu premierę będzie miał 6. sezon produkcji.

 

Fonda przez lata aktywnie angażowała się w życie polityczne i społeczne - protestowała przeciwko wojnie w Wietnamie, walczyła o prawa Indian i osób czarnoskórych. Podczas festiwalu filmowego w Cannes w 1981 r. kroczyła po czerwonym dywanie z wpiętym znaczkiem "Solidarności", a w 1987 r. odwiedziła Polskę.

 

Czytaj więcej: Prof. Paczkowski: Z Wałęsą fotografowała się Jane Fonda. Rząd mógł liczyć tylko na wsparcie Moskwy

bas/ PAP, polsatnews.pl, culture.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie