Jane Fonda i Robert Redford otrzymają w Wenecji Złotego Lwa za całokształt twórczości

Kultura
Jane Fonda i Robert Redford otrzymają w Wenecji Złotego Lwa za całokształt twórczości
Flickr/Rob Young/CC BY 2.0

Jane Fonda i Robert Redford otrzymają na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji nagrody Złotego Lwa za całokształt twórczości - ogłosiła w poniedziałek dyrekcja imprezy. 74. edycja festiwalu odbędzie się na wyspie Lido w dniach od 30 sierpnia do 9 września.

W zeszłym roku Złotego Lwa za całokształt otrzymał w Wenecji Jerzy Skolimowski.

 

Ceremonia wręczenia specjalnych statuetek gwiazdom amerykańskiego kina odbędzie się 1 września przed projekcją pozakonkursowego filmu „Our Souls at Night” w reżyserii Ritesha Batry z ich udziałem. Film wyprodukowała firma Redforda.

 

Dyrektor weneckiego festiwalu Alberto Barbera powiedział, że nagroda dla Jane Fondy jest wyrazem uznania dla jej nadzwyczajnego talentu i kreacji aktorskich, w których wcieliła się postaci „niezapomniane, kontrowersyjne i różnorodne”.

 

"Łącząc dyscyplinę, inteligencję i urok"


Mówiąc o Robercie Redfordzie, Barbera przypomniał, że jest on także reżyserem, producentem, obrońcą środowiska i „inspiratorem oraz założycielem znakomitego eksperymentu kinematograficznego”, jakim jest festiwal filmowy Sundance.

 

- Czy to stojąc przed kamerą, czy broniąc sprawy niezależnego kina lub naszej planety, Robert Redford towarzyszy od 50 lat amerykańskiej historii łącząc dyscyplinę, inteligencję i urok, który jest niezrównany - podkreślił.

 

Festiwal otworzy 30 sierpnia premierowy pokaz amerykańskiego filmu science-fiction "Downsizing" w reżyserii Alexandra Payne’a z Mattem Damonem i Christophem Waltzem.

 

Lista około 20 filmów, dopuszczonych do głównego konkursu o nagrodę Złotego Lwa, zostanie ogłoszona pod koniec lipca. Przewodniczącą jury będzie amerykańska aktorka Annette Bening.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie