Czuwanie przy trumnie Kornela Morawieckiego. W Katedrze Polowej WP m.in. premier i prezydent

Polska

Kondukt żałobny z trumną Kornela Morawieckiego wyruszył po godz. 19 sprzed pomnika Polskiego Państwa Podziemnego przy Sejmie. W kondukcie idą m.in. syn zmarłego premier Mateusz Morawiecki z rodziną i prezydent Andrzej Duda. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego trwa czuwanie przy trumnie.

W czuwaniu przy trumnie ojca bierze udział premier Mateusz Morawiecki z rodziną. Do Katedry Polowej WP w kondukcie żałobnym przybyli także m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu, Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski, ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele grup zawodowych m.in. górników.

 

Trumna wystawiona w Sali Kolumnowej

 

Wcześniej trumna z ciałem zmarłego w poniedziałek Kornela Morawieckiego, przykryta biało-czerwoną flagą, była wystawiona w Sali Kolumnowej Sejmu.

 

Hołd zmarłemu oddali premier Mateusz Morawiecki z rodziną, marszałkowie Sejmu i Senatu: Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski, szef KPRM Michał Dworczyk, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie rządu, prezes TK Julia Przyłębska oraz szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

 

  

 

Pogrzeb w sobotę

 

Od godz. 13 przy trumnie Kornela Morawieckiego pełniona była warta honorowa, a Polacy, nie tylko mieszkańcy Warszawy, oddawali hołd marszałkowi seniorowi. Pamięć Kornela Morawieckiego uczcił też m.in. były szef MON Antoni Macierewicz.

 

W Sejmie wyłożona była również księga kondolencyjna, do której wpisał się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

Msza pogrzebowa Kornela Morawieckiego odbędzie się w sobotę w południe w Katedrze Polowej WP; następnie o godz. 15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach będzie miała miejsce ceremonia pogrzebowa. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.
Transmisja uroczystości na polsatnews.pl i w Polsat News. 

 

Legenda "Solidarności Walczącej"

 

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat.

 

Prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

zdr/hlk/dk/ac/wka/msl/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie