Mieszkańcy stolicy będą mogli pożegnać Kornela Morawieckiego. W piątek m.in. kondukt żałobny

Polska
Mieszkańcy stolicy będą mogli pożegnać Kornela Morawieckiego. W piątek m.in. kondukt żałobny
Polsat News

W piątek w południe w Sali Kolumnowej w Sejmie zostanie wystawiona trumna z ciałem zmarłego w poniedziałek marszałka seniora Kornela Morawieckiego. W uroczystości wezmą udział m.in. premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Po południu Kornela Morawieckiego będą mogli pożegnać mieszkańcy stolicy.

W godz. 13–18 pełniona będzie warta honorowa przy trumnie marszałka seniora, w tym czasie Sala Kolumnowa będzie dostępna dla wszystkich osób, chcących osobiście pożegnać śp. Kornela Morawieckiego.

 

Kondukt żałobny z trumną z ciałem marszałka seniora wyruszy o godz. 19. spod pomnika Polskiego Państwa Podziemnego przy Sejmie do Katedry Polowej Wojska Polskiego na ul. Długiej. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zaznaczył, że w do udziału w kondukcie są zaproszone wszystkie osoby chcące pożegnać śp. Kornela Morawieckiego.

 

 

W kondukcie żałobnym weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Prezydent będzie też uczestniczył w sobotniej mszy pogrzebowej, a także weźmie udział w pogrzebie, który będzie miał charakter państwowy.

 

Msza pogrzebowa Kornela Morawieckiego odbędzie się w sobotę o godz. 12. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, następnie o g. 15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach będzie miała miejsce ceremonia pogrzebowa. 

Od wtorku na parterze, przy wejściu głównym do Sejmu wystawiona jest księga kondolencyjna po śmierci Kornela Morawieckiego. 

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat.

dk/hlk/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie