Podróże do USA bez wizy. Wyjaśniamy krok po kroku

Polska
Podróże do USA bez wizy. Wyjaśniamy krok po kroku
Pixabay

W piątek prezydent USA Donald Trump podpisał zgodę na nominację Polski do programu ruchu bezwizowego. Co ta decyzja oznacza dla nas w praktyce? Na ile dni będziemy mogli tam pojechać? I, czy wsiadając do samolotu, mamy pewność, że zostaniemy wpuszczeni do USA?

- Wkrótce podpiszę (...) będziemy podpisywać pełen program bezwizowy - ogłosił Donald Trump. Wcześniej poinformował, że Polska spełnia kryteria na włączenie do programu ruchu bezwizowego - Visa Waiver Program (VWP).

 

Przynależność danego kraju do VWP umożliwia jego obywatelom podróżowanie do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i służbowych, bez konieczności uzyskania wizy, na okres maksymalnie 90 dni. 

 

 

Weryfikacja ESTA

 

Aby podróżować do USA po wejściu Polski do VWP będziemy musieli ubiegać się o autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization - ESTA). Obecnie ESTA kosztuje 14 dolarów i jest ważna przez 2 lata.

 

Dodajmy, że ważna ESTA nie daje nam gwarancji na przekroczenie granic USA. Ostateczną decyzję o tym, czy zostaniemy wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych, podejmuje oficer U.S. Customs and Border Protection Agency (CBP).

 

Niezbędny w podróży jest również paszport z chipem do odczytu komputerowego ważny przynajmniej 90 dni. 

 

Zasada ta dotyczy również osób posiadających ważną autoryzację w ESTA. Jeśli paszport nie jest ważny przez 90 dni, zostaniemy wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych tylko do dnia jego wygaśnięcia.

 

Bilet powrotny

 

Docierając do Stanów Zjednoczonych drogą lotniczą lub morską musimy:

 

- posiadać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż. W przypadku posiadania elektronicznego biletu wymagana jest kopia planu podróży, którą należy przedłożyć urzędnikowi imigracyjnemu;

 

- dotrzeć do Stanów Zjednoczonych na pokładzie przewoźnika lotniczego lub morskiego biorącego udział w programie. Dotyczy to również statków powietrznych korporacji amerykańskiej, która zawarła umowę z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego o przewozie pasażerów w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

 

Wyjątki w programie

 

W przypadku wjazdu do Stanów Zjednoczonych drogą lądową z Kanady lub Meksyku wymagania dotyczące dokumentów są takie same, aczkolwiek nie ma wymogu posiadania biletów powrotnych ani korzystania z usług przewoźników-sygnatariuszy. Musimy wtedy wykazać urzędnikowi, że dysponujemy środkami pozwalającymi na utrzymanie się podczas pobytu w Stanach oraz na wyjazd z nich.

 

Ponadto obywatele krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego, którzy podróżowali lub przebywali w Iraku, Iranie, Syrii, Sudanie, Libii lub Jemenie 1 marca 2011 lub później nie mogą wjechać na teren USA w ramach tego programu. Ta sama zasada tyczy się obywateli wymienionych państw będących jednocześnie obywatelami krajów zrzeszonych w VWP. 

 

Aresztowani nie wjadą do USA bez wizy

 

Bez wizy do USA, mimo uczestnictwa Polski w VWP, nie wjadą również osoby aresztowane, nawet jeśli areszt nie był wynikiem wyroku skazującego za przestępstwo kryminalne, osoby karane (nawet w przypadku ułaskawienia, amnestii lub innego aktu łaski), osoby z poważną chorobą zakaźną, osoby, których nie wpuszczono do Stanów Zjednoczonych lub, które zostały deportowane ze Stanów Zjednoczonych czy przekroczyły długość pobytu dozwoloną w ramach programu VWP.

 

Przy dłuższym pobycie wiza nadal potrzebna

 

Wiza będzie nadal wymagana dla innych rodzajów wyjazdów, w tym pobytów dłuższych niż 90 dni lub z zamiarem podjęcia pracy czy nauki w Stanach Zjednoczonych. Wniosek o nią musimy złożyć również w wypadku odmowy z systemu ESTA.

 

Każdy podróżny mający wizę będzie nadal mógł z niej korzystać, nawet kiedy ruch bezwizowy będzie możliwy. Wtedy nie musimy się ubiegać się o autoryzację ESTA.

 

Kiedy polecimy bez wiz?

 

Podróżowanie bez wizy będzie możliwe, gdy zostaną zakończone procedury administracyjne rządu Stanów Zjednoczonych. Ambasada USA w Polsce przewiduje, że proces wejścia naszego kraju do Programu Ruchu Bezwizowego potrwa kilka miesięcy. Możliwe, że do stycznia 2020 r.

 

Do programu ruchu bezwizowego należy obecnie 38 krajów. Są to m.in. Grecja, Włochy, Islandia, Niemcy, Łotwa czy Wielka Brytania.

 

Pełne informacje o Programie Ruchu Bezwizowego (w tym ESTA) znajdują się na stronie internetowej Urzędu Celnego i Ochrony Granic USA dotyczącej ESTA https://esta.cbp.dhs.gov i stronie Departamentu Stanu http://travel.state.gov, a dodatkowe informacje będą wkrótce dostępne na stronie Ambasady USA http://pl.usembassy.gov.

ac/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie