Kwaśniewski: dobrze, że wizy zostaną zniesione, ale dziękować nie ma komu

Polska

- Administracja amerykańska i prezydenci, w tym Donald Trump, niewiele zrobili dla zniesienia wiz. To dzięki Polakom i temu, że mamy poniżej 3 proc. odrzuceń (wniosków o wizy –red.), będziemy w programie ich zniesienia, jako jeden z ostatnich krajów w regionie – powiedział w programie "Gość Wydarzeń" były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Wszystko wskazuje na to, że wymagania przez Polskę zostały spełnione, prawdopodobnie droga do programu bezwizowego staje dla nas otworem; być może jeszcze przed końcem roku udałoby się, żeby wiz do USA nie było - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z amerykańskim przywódcą Donaldem Trumpem.

 

Kwaśniewski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim przypomniał, że oprócz Polaków, wizy obowiązują także Rumunów i Bułgarów.

 

Były prezydent podkreślił, że za ich zniesienie "możemy dziękować także Unii Europejskiej". - Dzięki obecności Polski w UE, Polacy pracują w Unii i nie muszą pracować w USA. Dobrze, że wizy zostaną zniesione, ale dziękować nie ma komu - powiedział.

 

Zdaniem Kwaśniewskiego, "powinniśmy być wdzięczni Amerykanom, że uzyskaliśmy najważniejszą gwarancję dla naszego bezpieczeństwa, czyli obecność w NATO". Były prezydent zaznaczył, że "to, że zwiększa się fizyczna obecność amerykańskich wojsk w Polsce, to dobrze".

 

"Poważne zastrzeżenia"

 

Na pytanie prowadzącego, "czy pochwali obecną politykę rządu w stosunku do Ameryki", Kwaśniewski odpowiedział: "tak, ale z bardzo poważnym zastrzeżeniem".

 

- Amerykanie są dla nas strategicznym partnerem. Tak było, jest i powinno pozostać. Szczytowym momentem relacji polsko-amerykańskich był wojna w Iraku - stwierdził były prezydent.

 

Jak dodał, "to był moment, kiedy podejmowaliśmy decyzje strategiczne i byliśmy strategicznym partnerem". - Dziś Ameryka pozostaje naszym strategicznym partnerem, ale byłoby robieniem ludziom wody z mózgu twierdzenie, że my jesteśmy strategicznym partnerem dla Ameryki - powiedział Kwaśniewski.

 

- Jesteśmy ważnym partnerem, najważniejszym w regionie, ale nie strategicznym. Takim jest Izrael, Pakistan, Wielka Brytania i wiele innych - wymieniał.

 

- Drugie zastrzeżenie mam takie: najlepsze stosunki z Ameryką nie powinny nas zwalniać z budowania relacji z krajami UE i silną obecnością w Unii. Ten rząd popełnił fatalne błędy - dodał były prezydent.

 

Dotychczasowe odcinki programu można oglądać tutaj.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie