Nie żyje Kornel Morawiecki. Ojciec premiera miał 78 lat

Polska

W poniedziałek zmarł Kornel Morawiecki, fizyk, nauczyciel akademicki, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego miał 78 lat.

W piątek Kancelaria Prezydenta poinformowała na swych stronach internetowych, że prezydent Andrzej Duda nadał, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej, Order Orła Białego Kornelowi Morawieckiemu.

 

"Mój tato był, jest, cały czas człowiekiem Solidarności"

 

Premier Mateusz Morawiecki prosił w piątek Ciechanowie, aby nie skandować jego imienia. - Proszę o taką troszeczkę inną atmosferę - powiedział. - Nie chciałem rezygnować z tego spotkania, ale jest ono dla mnie niełatwe, bo od wczoraj (czwartek- red.) stan zdrowia mojego taty się bardzo pogorszył i jest we mnie pewien smutek - wyjaśnił szef rządu.

 

Premier dziękował też uczestnikom spotkania za słowa wsparcia i otuchy. - Mój tato był, jest, cały czas człowiekiem Solidarności. Jest człowiekiem bardzo niezależnym, dumnym - mówił premier.

 

W imieniu swojego ojca podziękował też Prawu i Sprawiedliwości, że Kornel Morawiecki może kandydować z list partii na senatora.

 

Do choroby ojca premiera na antenie Polsat News odniósł się w piątek rzecznik rządu Piotr Mueller. - Wiadomo, sytuacja taka, choroby w rodzinie, zawsze jest trudna. Także dla pana premiera - powiedział rzecznik gabinetu w programie "Punkt Widzenia" w rozmowie z Grzegorzem Jankowskim.

 

Walczył z rakiem trzustki

 

W wyborach parlamentarnych 2019, Kornel Morawiecki kandydował na senatora z listy PiS w okręgu nr 59, obejmującym powiaty augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz Łomżę i Suwałki.

 

W styczniu w wywiadzie dla "Super Expressu" przyznał, że walczy z rakiem trzustki i przeszedł operację. - Na szczęście nie mam raczej przerzutów - mówił marszałek senior.

 

Kornel Morawiecki to legendarny działacz opozycji w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej. Po 1989 r. ubiegał się m.in. o mandat posła, senatora i radnego sejmiku woj. dolnośląskiego.

 

  

 

W 2015 r. otwierając listę ruchu Kukiz\\'15 w okręgu wrocławskim dostał się do Sejmu. Uzyskał mandat, otrzymując 26 101 głosów. Prezydent Andrzej Duda wyznaczył go na marszałka seniora.

 

W kwietniu 2016 r. w związku z oddaniem przez posłankę Małgorzatę Zwiercan głosu w jego imieniu, odszedł z klubu Kukiz\\'15 i założył koło poselskie, a następnie partię Wolni i Solidarni. 

 

W 2018 r. został powołany na przewodniczącego Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

prz/luq/pgo/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie