W Skawinie protestują. Gigantyczne korki na drodze do Krakowa

Polska

"Dość smrodu i zanieczyszczeń z Valeo" - pod takim hasłem protestują w czwartek mieszkańcy podkrakowskiej Skawiny. Od godz. 7 zablokowana jest główna droga w mieście. Mieszkańcy zarzucają firmie działającej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, że zanieczyszcza środowisko. Protest i utrudnienia w ruchu z nim związane mają potrwać do godz. 11.

Mieszkańcy Skawiny wyszli na drogę krajową w proteście - jak informują - skierowanym "przeciwko potwornemu fetorowi emitowanemu przez zakład Valeo". 

 

- Od dwóch lat słyszymy, że zakład podejmuje działania, żeby zhermetyzować produkcję, czyli żeby nie śmierdziało, od dwóch lat słyszymy, że czyni działania, żeby wyeliminować zanieczyszczenia powietrza emitowane z tego zakładu. Nie mamy już czasu, nie chcemy czekać - wyjaśnia Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego. - Nie chcemy żyć w smrodzie - podkreśla. 

 

"Jak my mamy sobie radzić z tym smrodem?"

 

Zarzucają też bezczynność lokalnym władzom i wojewódzkiemu inspektoratowi ochrony środowiska. - Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska odmówił dalszych badań (zanieczyszczenia powietrza) - to było rok temu - ze względu na brak środków. To my się pytamy, jeżeli jedyna instytucja, czyli WIOŚ, która może kontrolować zakłady, odmawia dalszych badań, to jak my mamy sobie radzić z tym smrodem? - argumentował Kurlit.  

 

Przedstawiciel Skawińskiego Alarmu Smogowego przypominał, że wcześniejsze wyniki badań były alarmujące. 

 

Droga ze Skawiny do Krakowa jest blokowana przez protestujących, którzy przechodzą przez przejście dla pieszych. Kierowcy stoją w gigantycznych korkach. 

grz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie