"Wymieniajcie przestarzałe kotły i ocieplajcie swoje domy". Apel szefa NFOŚiGW

Polska

- Mam nadzieję, że przez 10 lat, do 2029 r., absolutnie zlikwidujemy problem smogu w Polsce - zadeklarował w programie "Gość Wydarzeń" Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodał, że: - Patrząc, jak grzyby pod deszczu wyrastają panele fotowoltaiczne, jestem przekonany, że będziemy mieli naszą wersję Kalifornii.

150 krajów na 7 kontynentach, ponad 2820 miast na całym świecie, w tym 60 w Polsce - piątek mija pod znakiem "Protestu Tysiąca Miast" zorganizowanego przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

 

Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny, gość Bartosza Kurka w "Gościu Wydarzeń", zapytany, co chciałby przekazać młodzieży, która zorganizowała "Protest Tysiąca Miast", odparł: - Żeby kontynuowali swoją presję i żeby powiedzieli swoim dziadkom i rodzicom, że chcą dostać od nas Ziemię w takim stanie, w jakim dostały ją starsze pokolenia.

 

"Mamy w Polsce wreszcie uzgodniony pomysł na walkę ze smogiem"

 

Bartosz Kurek zapytał szefa NFOŚiGW o list, jaki wystosował do niego Polski Alarm Smogowy, a w nim z niepokojem zauważył nieefektywność przy wdrażaniu programu "Czyste powietrze". Aktywistom chodzi głównie o tempo wprowadzania zmian. Uważają, że 20 tys. wymienionych tzw. kopciuchów – kotłów węglowych - to mało.

 

- Pamiętajmy, że ten program wystartował rok temu - zauważył Woźny, przypominając, że to pierwszy na taką skalę ogólnopolski program. - To jest program, który został uzgodniony z Komisją Europejską i Bankiem Światowym. Mamy w Polsce wreszcie uzgodniony pomysł na walkę ze smogiem - dodał. 

 

- Musimy łączyć dwie rzeczy, wymieniać przestarzałe wszystkopalne kotły, o których mówimy kopciuchy, i jednocześnie ocieplać nasze domy - mówił Woźny. Zauważył, że takie działanie przy okazji ograniczy zapotrzebowanie na energię. 

 

53 tys. zł odliczenia od podstawy opodatkowania

 

Po ponowieniu pytania o tempo zmian Woźny przyznał, że patrzenie rządowi na ręce i ocenianie tego, jak wygląda realizacja programu, to  "święte prawo mediów i organizacji pozarządowych".

 

Przypomniał, że od 1 stycznia 2019 r. mamy termomdernizacyjną ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych. - Każdy, kto kupi sobie kocioł gazowy, fotowoltaikę, solary, czy inne niskoemisyjne źródła ciepła, może do 53 tys. złotych odliczyć od podstawy opodatkowania - podkreślał Piotr Woźny. - To będzie absolutny hit tegorocznych rozliczeń podatkowych - zapewniał. 

 

Pytany o konkretne kwoty, Woźny zażartował, że nie chciałby denerwować ministra finansów. - Liczę na co najmniej 2 mld zł, które Polacy w ramach tej ulgi odliczą - oceniał.  

 

"Ten kołowrotek ulgi podatkowej bije"

 

Szef NFOŚiGW zapewnił, że traktuje Polski Alarm Smogowy niezwykle poważnie i wie, o co jego działaczom chodzi. - Moja rola, żeby to było szybciej, sprawniej - przyznał mówiąc o 80 tys. złożonych wniosków na ulgę termomodernizacyjną. 

 

- Nie widzimy tego, ale ten kołowrotek ulgi podatkowej bije i 30 kwietnia 2010 r. będziemy wiedzieli, ile środków publicznych na walkę ze smogiem zostało wydanych - stwierdził Woźny. 

 

Bartosz Kurek zauważył, że w 2020 r., o którym wspomniał prezes NFOŚiGW, San Francisco chce być miastem bez polistyrenu, czyli głównego składnika styropianu. - Skoro mowa o termomodernizacji, zazwyczaj ludzie używaj do tego styropianu (...), czy my Polacy za kilkanaście lat, nie spotkamy się z problemem, że będziemy musieli to wymienić? - zauważył prowadzący, dodając, że prawie żadne składowisko nie chce przyjmować styropianu do recyclingu. 

 

"Będziemy mieli naszą wersję Kalifornii"

 

- Każdy kraj, każde miasto, musi się mierzyć ze swoimi problemami - odparł Woźny. - W Polsce, na 5,5 mln  domów, które mamy, to 3,5 mln domów nie jest w ogóle ocieplone albo w niewystarczającym stopniu. I w tych domach mamy wszystkopalne kopciuchy. Nasz problem z niską emisją, to są właśnie te domy. Musimy się z tym zmierzyć - dodał.     

 

Zdaniem szefa NFOŚiGW, technologia nam sprzyja i pojawiają się coraz to nowe metody ocieplania. - Nasz program "Czyste powietrze" jest neutralny technologicznie. To nie jest tak, że my każemy kupować płyty styropianowe - mówił. 

 

- Patrząc, jak grzyby pod deszczu wyrastają panele fotowoltaiczne, jestem przekonany, że będziemy mieli naszą wersję Kalifornii - przekonywał Piotr Woźny. Apelował: - Wymieniajcie przestarzałe kotły i ocieplajcie wasze domy.

 

Pozostałe odcinki "Wydarzeń i Opinii" można obejrzeć tutaj.

zdr/grz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie