Schetyna: zrobię wszystko, żeby praworządność w Polsce była chroniona

Polska
Schetyna: zrobię wszystko, żeby praworządność w Polsce była chroniona
PAP/Andrzej Grygiel

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna powiedział w środę na konferencji prasowej w Rzeszowie, że zrobi wszystko, "żeby praworządność w Polsce była chroniona i żeby nie dopuścić władzy takich ludzi, który zapowiadają, że po wyborach będą łamać prawo".

Lider PO, Grzegorz Schetyna został poproszony o komentarz do wypowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Powiedział on, że wtorkowa wypowiedź szefa PO w Brukseli o powiązaniu dostępu do funduszy unijnych z praworządnością można uznać za antypaństwową.

 

- Jeżeli ktoś nie uważa, że praworządność jest ważna, a chce być pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i korzystać ze środków europejskich, środków pomocowych, a nie chce uznawać praworządności za priorytet, to znaczy, że chce łamać prawo - odpowiadał Schetyna.

 

"Ostrzegam wszystkich Polaków"

 

- Ostrzegam wszystkich Polaków; Jarosław Kaczyński mówi, że będzie łamał prawo po wyborach i oczekuje od opozycji, żeby mu w tym nie przeszkadzać - podkreślił Schetyna.

 

Szef PO oświadczył podczas wtorkowej wizyty w Brukseli, że opowiada się za powiązaniem dostępu do funduszy unijnych z przestrzeganiem praworządności przez państwa UE. Jak dodał, temat praworządności będzie poruszany z przyszłą wiceszefową KE ds. wartości Vierą Jourovą.

 

- My jesteśmy zwolennikami bardzo twardego powiązania (dostępu do funduszy z praworządnością - red.), ale to będzie debata grup parlamentarnych, poszczególnych delegacji. Nasze zdanie jest tutaj jednoznaczne - mówił dziennikarzom Schetyna. Jak zaznaczył, nie chodzi o odbieranie środków unijnych państwom członkowskim, ale o to, "żeby kwestie praworządności były brane pod uwagę przy rozpisywaniu budżetu i wsparcia dla krajów członkowskich UE".

 

Kaczyński: to przekroczenie wszelkiego rodzaju granic

 

Kaczyński odnosząc się do tej wypowiedzi ocenił, że w gruncie rzeczy można ją uznać za "antypaństwową".

 

- Ze słów pana Schetyny wynika, że albo będzie rządzić Platforma, albo Polska nie będzie otrzymywała środków unijnych. To jest przekroczenie wszelkiego rodzaju granic, politycznej przyzwoitości - podkreślił lider PiS.

 

Kaczyński zwrócił uwagę, że w Polsce nie ma żadnego zagrożenia dla praworządności.

 

- To jest wyłącznie twierdzenie opozycji. W gruncie rzeczy to co powiedział Schetyna jest żądaniem, by wypłaty dla Polski, dla polskich rolników, polskiej gospodarki zależały od decyzji opozycji. Przy czym z góry wiadomo, jakie to decyzje będą, bo opozycja uważa, że jak nie oni rządzą, to praworządności nie ma - zaznaczył lider PiS.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie