"Jest śledztwo ws. ogromnej katastrofy ekologicznej". Ziobro o "Czajce"

Polska
"Jest śledztwo ws. ogromnej katastrofy ekologicznej". Ziobro o "Czajce"
PAP/Piotr Nowak

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. ogromnej katastrofy ekologicznej - oświadczył w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wskazał ponadto, że nie powinno przyjmować się w ramach inwestycji produktu, który nie spełnia standardów bezpieczeństwa i jakości. Do awarii kolektorów ściekowych przy warszawskiej oczyszczalni "Czajka" doszło pod koniec sierpnia.

MPWiK podjęło wówczas decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. 9 września rozpoczęło się tłoczenie ścieków do "Czajki" zastępczym rurociągiem.

 

Podczas środowej konferencji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro był pytany o śledztwo w sprawie tej awarii, które prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

 

- To jest śledztwo dotyczące kilku aspektów tej sprawy. Z jednej strony ogromnej katastrofy ekologicznej (…), która jest bardzo poważna, ale kolejnym wątkiem, który pojawia się w tej sprawie jest kwestia prawidłowości konstrukcji oczyszczalni, tych elementów które się na nią składają - mówił szef resortu sprawiedliwości.

 

"Pojawiły się wątpliwości co do samej inwestycji"

 

Ziobro przypomniał przy tym, że miasto wydało na oczyszczalnię w ostatnich latach ogromne pieniądze.

 

- Te pieniądze nie mogą być trwonione i wydawane w taki sposób, że przyjmuje się w ramach inwestycji produkt, który nie spełnia podstawowych norm i standardów bezpieczeństwa i jakości - wskazał minister, dodając: - Zwłaszcza wtedy, kiedy kosztuje to miliardy złotych. 

 

Jak mówił, "prokuratorzy mają za zdanie z jednej strony badać aspekty samej katastrofy ekologicznej, (…) braki właściwego nadzoru ze strony władz miasta, czy też spółek i rad nadzorczych wyznaczonych przez władze miasta Warszawy, które być może nie dopełniły określonych obowiązków w tym zakresie".

 

- Po trzecie pojawiły się też wątpliwości, co do samej inwestycji, która kosztowała gigantyczne pieniądze - podsumował.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie