PO chce sprawdzenia pochodzenia majątku szefa NIK. Kieruje wniosek do CBA

Polska

PO chce, by Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdziło pochodzenie majątku szefa NIK Mariana Banasia, w szczególności kamienicy w Krakowie, której do niedawna był on właścicielem. Posłowie Platformy mają jeszcze w wtorek skierować do CBA pismo w tej sprawie.

Poseł PO Cezary Tomczyk podkreślał na wtorkowej konferencji prasowej, że CBA to instytucja, która powinna "patrzeć władzy na ręce". - Dzisiaj jest dokładnie odwrotnie - to władza patrzy na ręce CBA. CBA jako bezwolna instytucja nie wyjaśnia dzisiaj największych afer w państwie - ocenił polityk Platformy.

 

"CBA musi sprawdzić pochodzenie tego majątku"

 

Dlatego też politycy Platformy postanowili wystąpić do CBA z wnioskiem w sprawie majątku szefa NIK. - Centralne Biuro Antykorupcyjne musi sprawdzić pochodzenie tego majątku, bo to budzi wielkie wątpliwości. Polacy nie chcą żyć w państwie mafijnym, Polacy nie chcą żyć w kraju, w którym wszystko zależy od jednego człowieka. Polacy nie chcą żyć w kraju, gdzie nie ma jasnych procedur, gdzie są równi i równiejsi, gdzie są ludzie nietykalni - mówił poseł PO.

 

"Superwizjer" TVN24 poinformował w sobotę, że były minister finansów i nowy szef NIK Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę położoną w krakowskiej dzielnicy Podgórze. "Superwizjer" podał, że w kamienicy mieści się niewielki pensjonat, który oferuje gościom pokoje na godziny.

 

Oświadczenie Banasia

 

Banaś w oświadczeniu przesłanym zaznaczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, a obecnie nie jest właścicielem tej nieruchomości. Jak dodał, "materiał odbiera jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia" nie tylko jego, ale również kierowanych przez niego instytucji i zamierza skierować sprawę na drogę sądową.

 

Banaś oświadczył w poniedziałek, że we wtorek wystąpi z wnioskiem do marszałek Sejmu o bezpłatny urlop do czasu dogłębnego wyjaśnienia sprawy przez CBA. W poniedziałek CBA poinformowało, że od kwietnia kontroluje oświadczenia majątkowe Banasia, a kontrola ma się zakończyć w drugiej połowie października.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie