Nie żyje kandydat Samoobrony na senatora

Polska
Nie żyje kandydat Samoobrony na senatora
samoobrona.net.pl

W niedzielę rano zmarł Andrzej Chmielewski - kandydat Samoobrony na senatora z okręgu podlaskiego. Miał 59 lat. Według Kodeksu wyborczego, do piętnastu dni przed wyborami komitet może wystawić innego kandydata.

Andrzej Chmielewski mieszkał w Augustowie i startował z okręgu obejmującego powiaty augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz Łomżę i Suwałki. Miał drugie miejsce na liście.


"W imieniu władz Związku i Partii, biura ZZR Samoobrona, kolegów, sympatyków i znajomych składamy szczere kondolencje dla rodziny Andrzeja Chmielewskiego, który 22.09.2019 r. zmarł w wieku 59 lat. Niech spoczywa w spokoju" - napisał przewodniczący partii i ZZR Samoobrona Lech Kuropatwiński.


Chmielewski z wykształcenia był prawnikiem. Był także czołowym działaczem Samoobrony - przewodniczącym tej partii w woj. podlaskim oraz wiceprzewodniczącym Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona.


W latach 2006-2007 pełnił funkcję wicemarszałka województwa podlaskiego. W wyborach w 2005 i 2007 r. bez powodzenia startował w wyborach parlamentarnych. W 2006 r. kandydował także na prezydenta Suwałk, a w 2009 r. do Parlamentu Europejskiego.


W 2018 r. znalazł się na liście komitetu SLD Lewica Razem do sejmiku województwa.

 

Nie jest potrzebna ponowna zbiórka podpisów

 

W związku z informacjami o śmierci kandydata na senatora, delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku wstrzymała drukowanie kart do głosowania w okręgu nr 59 do Senatu. Na razie informację o śmierci kandydata ma z mediów, czeka na potwierdzenie komitetu.

 

Dyrektor tej delegatury Marek Rybnik przypomniał, że zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeśli skreślenie nazwiska kandydata na senatora nastąpiło wskutek jego śmierci, zgłaszający ma możliwość zgłoszenia nowego kandydata, najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów. Oznacza to, że do najbliższej soboty 28 września Komitet Wyborczy Samoobrona może to zrobić. Jednak zgodnie z prawem, ponieważ termin ten przypada na dzień wolny od pracy, za jego upływ przyjmuje się kolejny dzień pracujący, czyli poniedziałek 30 września, a godzina mija z zakończeniem pracy przez Delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku.

 

Zgłoszenie takiego kandydata nie wymaga kolejnej zbiórki co najmniej 2 tys. podpisów, co jest konieczne przy zgłaszaniu kandydatów na senatora.

 

Po śmierci Andrzeja Chmielewskiego, o mandat senatorski w okręgu nr 59 ubiegają się: Zenon Białobrzeski (PSL), Kornel Morawiecki (PiS) i Janusz Wasilewski (Kukiz'15 do Senatu).

prz/hlk/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze