Niemieccy eksperci zbadali nieletnich imigrantów. 40 proc. z nich okazało się dorosłymi mężczyznami

Świat
Niemieccy eksperci zbadali nieletnich imigrantów. 40 proc. z nich okazało się dorosłymi mężczyznami
Flickr/Bwag
Migranci na dworcu w Wiedniu przed wyjazdem do Niemiec (wrzesień 2015)

Eksperci medycyny sądowej zbadali na zlecenie niemieckich sądów i urzędów ds. młodzieży ok. 600 uchodźców, którzy jako niepełnoletni, bez opiekunów, przyjechali do Niemiec i ubiegali się o azyl. Okazało się, że 40 proc. rzekomo nieletnich, to osoby dorosłe. Wśród pozostałych również mogą być osoby dorosłe, ale naukowcy nie mają co do tego pewności.

Osobom małoletnim, które bez opiekunów przybyły do Niemiec i ubiegają się o azyl, przysługują specjalne zasady. Nie mieszkają w ośrodkach dla uchodźców, lecz np. w rodzinach zastępczych. Koszt ich utrzymania w Niemczech to około 5 tys. euro miesięcznie.


Sądy podejrzewały jednak, że wielu z rzekomo nieletnich mężczyzn skłamało podając swój wiek, dlatego zleciło przeprowadzenie odpowiednich badań Instytutowi Medycyny Sądowej w Münster.

 

Instytut Medycyny Sądowej: 234 osób skłamało podając swój wiek


Niemieckie czasopismo "Focus" podało wyniki nieopublikowanych jeszcze badań. Naukowcy z Münster sprawdzili osoby, które podawały w zaświadczeniach o wieku w latach 2007-2018, że są nieletnie. Podejrzenia, że podały nieprawdziwe dane, dotyczyły głównie o mężczyzn (92 proc.) z Afganistanu, Gwinei, Algierii i Erytrei.


Okazało się, że z 594 sprawdzonych osób, aż 234 były w rzeczywistości pełnoletnie. Naukowcy nie wykluczyli, że wśród pozostałych 60 proc. również znajdują się osoby dorosłe, ale nie byli tego w stanie wykazać z całą pewnością.


"Nie jesteśmy w stanie określić daty urodzenia co do dnia, dlatego w razie wątpliwości oceniamy wiek na korzyść uchodźcy, jest traktowany jak małoletni" - wyjaśniał w rozmowie z "Focusem" profesor medycyny sądowej Andreas Schmeling.


Określenie wieku naukowcy przeprowadzali na podstawie wyników, jaki uzyskali stosując kilka metod: badania ogólnego, specjalnego badania stomatologicznego, rentgena szczęki i ręki oraz badania radiologicznego obojczyka.


Andreas Schmeling zapewnił jednocześnie, że "dzięki analizie obojczyka można udowodnić ponad wszelką wątpliwość, czy ktoś ma ukończone 18 lat, czy nie".

 

Federalna Izba Lekarzy: badania niedokładne, nieetyczne i niedopuszczalne


W roku 2018 liczba uchodźców małoletnich bez opieki, którymi zajmowały się urzędy ds. młodzieży, wynosiła 12,2 tys., rok wcześniej 22,5 tys., a w 2016 r. - 45 tys.


Po podaniu wyników badań w Niemczech rozgorzała dyskusja, czy są one dokładne. Federalna Izba Lekarzy uznała, że wykonywanie rentgena bez konkretnych wskazań medycznych stanowi ingerencję w cielesność człowieka. Lekarze badania określili jako niedokładne, nieetyczne i niedopuszczalne. 

 

Przeciwko prowadzeniu takich badań zaprotestowały również stowarzyszenia zajmujące się nieletnimi i migrantami.

grz/ "Focus"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie