Salvini nie pozwolił wpłynąć do Włoch kolejnemu statkowi z migrantami

Świat
Salvini nie pozwolił wpłynąć do Włoch kolejnemu statkowi z migrantami
Zdj. ilustracyjne, fot. AP

Szef MSW Włoch Matteo Salvini podpisał we wtorek dekret zabraniający statkowi organizacji pozarządowej ze 101 migrantami na pokładzie wstępu na włoskie wody. Statek Eleonore pływający pod niemiecką banderą uratował ludzi z tonącego pontonu koło Libii.

Jednostka organizacji Lifeline, patrolująca Morze Śródziemne, jest kolejnym statkiem NGO, który nie został wpuszczony na włoskie wody w związku z zamknięciem portów. Gdy załoga uratowała migrantów blisko libijskich brzegów, statek wziął kurs na północ, w stronę Włoch.

 

Dekret zakazujący wstępu na włoskie wody, stacjonowania na nich i tranzytu został od razu przekazany ministerstwom obrony oraz infrastruktury i transportu. Szefowie obu tych resortów: Elisabetta Trenta i Danilo Toninelli podpisali ten dokument.

 

MSW: dowód spójności rządu

 

MSW wyraziło satysfakcję z decyzji ministrów, która została oceniona przez tamtejsze źródła jako dowód "spójności rządu w obliczu kolejnej próby zbliżenia się do włoskich wód, podjętej przez niemiecką organizację pozarządową".

 

Podpisy Trenty i Toninellego z Ruchu Pięciu Gwiazd mają dodatkowe polityczne znaczenie, ponieważ decyzję tę podjęli po rozpadzie koalicji ich ugrupowania z Ligą, w dniach impasu rządowego.

 

Kilkanaście dni wcześniej, w obliczu podobnego kryzysu, ministrowie obrony i infrastrukty odmówili Salviniemu złożenia podpisów pod dekretem zabraniającym hiszpańskiemu statkowi Open Arms z ponad stu migrantami zawinięcia do portu na Lampedusie.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie