2600 świń spłonęło. Pożar chlewni [WIDEO]

Polska

Gdy w sobotę wieczorem ludzie zauważyli kłęby dymu nad chlewnią w Nowoberezowie niedaleko Hajnówki (woj. podlaskie), było już za późno. Wezwana na miejsce straż pożarna zastała gigantyczną chlewnię w całości objętą płomieniami. W środku zginęło 2600 świń, które nie miały żadnych szans. Całą noc trwało dogaszanie budynku, z którego zostały wypalone ruiny.

Alarm w Stanowisku Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hajnówce rozległ się w sobotę 14 września przed godziną 21:00, gdy wpłynęło zgłoszenie o widocznych kłębach dymu oraz ogniu w okolicach miejscowości Nowoberezowo na terenie gminy Hajnówka.

 

Chlewnia z tysiącami świń w ogniu

 

Po dojeździe pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że płonie murowany budynek inwentarski. Chlewnia była już całkowicie objęta pożarem.

 

W budynku znajdowało się ok. 2600 sztuk trzody chlewnej. Świnie w czasie pożaru zginęły. W trakcie prowadzonych działań gaśniczych dach budynku zawalił się do wnętrza obiektu.

 

Działania ratunkowe prowadzone były z zewnątrz z uwagi na brak możliwości wejścia do budynku. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych nadpalonych elementów konstrukcji dachowej - poinformowała Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Hajnówce.

 

Łącznie na miejscu pracowało 16 zastępów straży pożarnej z jednostek zawodowych i ochotniczych z całej okolicy, w tym także z sąsiedniego powiatu bielskiego. Na miejsce przyjechał także wójt gminy Hajnówka Lucyna Smoktunowicz.

 

Z dymem poszło 3,5 miliona złotych

 

Przyczynę wybuchu ognia bada grupa operacyjna policji oraz rzeczoznawca do spraw przeciwpożarowych - poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Straż pożarna zakwalifikowała pożar jako "bardzo duży".

 

Do niedzieli przed południem dozór pogorzeliska prowadziły ochotnicze straże pożarne.

 

Spłonęły w nim także zgromadzone obok chlewni bele siana.

 

Ze względu na dużą liczbę padłych zwierząt na miejscu był także pracownik Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego.

 

Gmina Hajnówka leży na obszarem występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF).

 

Wstępne straty oszacowano na blisko 3,5 mln. zł.

 

 

 

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie