Skarb Państwa stracił ponad 33 mln zł. Akcja policji w związku z wyłudzeniami VAT

Polska
Skarb Państwa stracił ponad 33 mln zł. Akcja policji w związku z wyłudzeniami VAT
CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymały siedem osób w związku z wyłudzeniami podatku VAT przy obrocie paliwami na ponad 33 mln zł.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził w poniedziałek, że do zatrzymań doszło na terenie Poznania i dokonali ich agenci z poznańskiej delegatury CBA wraz z funkcjonariuszami wrocławskiego zarządu CBŚP.

 

- Wśród zatrzymanych jest kierownik grupy przestępczej oraz jej członkowie - powiedział Żaryn. Zaznaczył, że funkcjonariusze przeszukali mieszkania zatrzymanych i miejsca prowadzenia rzekomej działalności gospodarczej dla zabezpieczenia materiału dowodowego.

 

"Śledztwo będzie się rozwijać"

 

Śledczy ustalili, że grupa wykorzystywała krajowe i zagraniczne firmy do wystawiania nieprawdziwych faktur VAT na rzekomy obrót paliwami. Były one podstawą do zwrotu nienależnego podatku VAT, a zyski z przestępczej działalności były transferowane poprzez szereg innych nielegalnych działań.

 

- W wyniku działania grupy Skarb Państwa stracił ponad 33 mln zł, ale śledztwo będzie się rozwijać - powiedział Żaryn.

W komunikacie Prokuratura Krajowa podała, że śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, a do zatrzymań doszło w poniedziałek.

 

PK zapowiedziała, że po przewiezieniu zatrzymanych do wrocławskiej prokuratury regionalnej, zostaną im przestawione zarzuty m.in. kierowanie i uczestniczenia w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz przestępstw przeciwko dokumentom i przestępstw skarbowych. Za takie przestępstwa grozi do 15 lat więzienia.

 

Prokurator zdecyduje jakie zastosować środki zapobiegawcze wobec zatrzymanych, czy np. skierować wobec nich wnioski o areszt

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze