Przemyt bursztynu z Ukrainy do Polski. Areszt i zarzuty dla sześciu osób

Polska
Przemyt bursztynu z Ukrainy do Polski. Areszt i zarzuty dla sześciu osób
CBA

Sześć osób - pięciu obywateli Ukrainy i jeden Polak- w wieku od 36 do 47 lat podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej przemycającej z Ukrainy do Polski znaczne ilości bursztynu zostało aresztowanych – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

 

Transakcje w dolarach

 

Według ustaleń prokuratury zatrzymani obywatele Ukrainy oraz jeden obywatel Polski pochodzący z okolic Przemyśla, w ramach międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej od około pięciu lat zajmowali się przemytem wysokiej jakości bursztynu z Ukrainy do Polski. "Bursztyn był wydobywany w kopalniach na Ukrainie i przemycany w towarach sprowadzanych legalnie na teren Rzeczypospolitej m.in. w felgach samochodowych i panelach. Następnie przechowywany w umówionych składach celnych w celu dalszej dystrybucji" – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa w komunikacie prasowym.

 

Według ustaleń śledztwa bursztyn był przemycany w paczkach po około 50 kg, a transport był dokonywany raz w tygodniu w łącznej ilości 200 kg. "Wszystkie transakcje odbywały się w dolarach" – zaznaczyła PK.

 

Jak podaje prokuratura, działalność grupy przestępczej naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia w kwocie ponad 23 mln zł.

 

Do 10 lat pozbawienia wolności

 

Podejrzani zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biuro Antykorupcyjnego. "W ramach prowadzonej operacji specjalnej funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób, w tym dwóch obywateli Ukrainy podających się za funkcjonariuszy ukraińskich służb specjalnych" – informowało w sobotę CBA w komunikacie prasowym.

 

Prokurator przedstawił sześciu zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej międzynarodowej grupie przestępczej oraz uszczuplenia należności publicznoprawnych w wielkich rozmiarach w związku z niezgłoszeniem organom celnym do opodatkowania importowanego z Ukrainy do Polski bursztynu. Ponadto zatrzymany Polak usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na powoływaniu się na wpływy w instytucjach samorządowych urzędu miasta i wójta gminy Jarosław.

 

Sąd Rejonowy Lubin Zachód w Lublinie przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec wszystkich podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Za zarzucane im czyny grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 

"Postępowanie ma charakter wielowątkowy i wieloosobowy. Obecnie trwają intensywne czynności procesowe mające na celu ustalenie wszystkich uczestników opisanego powyżej procederu" – dodaje Prokuratura Krajowa w komunikacie prasowym.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie