Kasjer z pamięcią fotograficzną. Zapamiętał dane z kart setek klientów, potem ruszył na zakupy

Świat
Kasjer z pamięcią fotograficzną. Zapamiętał dane z kart setek klientów, potem ruszył na zakupy
pixabay/matuska

Pracownik sklepu w Tokio uważnie obserwował swoich klientów, gdy ci płacili za zakupy kartami kredytowymi. Mężczyzna dzięki - jak tłumaczy japońska policja - "fotograficznej pamięci" zapamiętywał dane na kartach, a po powrocie do domu zapisywał je w notatniku. W taki sposób miał wykraść dane ponad tysiąca klientów.

Według tokijskiej policji mężczyzna korzystając z danych różnych kart miał wydać równowartość ponad 10 tys. złotych (270 tys. jenów) w sklepach internetowych. Skala nadużyć mogłaby być większa, ale mężczyzna został zatrzymany w ostatni czwartek.

 

O odnalezieniu notatnika z danymi poinformował stację CNN jeden ze śledczych. Według jego informacji sprawa może dotyczyć nawet 1,3 tys. klientów.

 

Mężczyzna nie usłyszał jeszcze zarzutów, jednak cały czas przebywa w areszcie. Policja wciąż zbiera materiał dowodowy. Nie jest jasne, czy zatrzymany zatrudni adwokata.

 

W 2018 r. 37-letni Rosjanin Władimir Drinkman został skazany na 12 lat pozbawienia wolności za kradzież danych z ponad 160 mln kart kredytowych. W wyniki ataków hackerskich, za którymi stał Drinkman zostało zinfiltrowanych szesnaście międzynarodowych koroboracji. Straty oszacowano na 312 mln dolarów.

bas/zdr/ CNN, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie