Volkswagen wyda na inwestycje w Poznaniu 2 mld zł. 750 stanowisk pracy zostanie zlikwidowanych

Moto
Volkswagen wyda na inwestycje w Poznaniu 2 mld zł. 750 stanowisk pracy zostanie zlikwidowanych
VW

Dwa mld zł na inwestycje w hale, urządzenia i szkolenia załogi, jakie w latach 2019-2020 zamierza przeznaczyć Volkswagen Poznań, spowoduje konieczność zlikwidowania ok. 750 miejsc pracy - informuje "Głos Wielkopolski". Wszystko przez to, że zwiększy się automatyzacja produkcji w czterech zakładach zlokalizowanych w: Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni.

W czerwcu Volkswagen Poznań oddał do użytku nową halę logistyczną. Kolejny etap inwestycji zakończy się w połowie przyszłego roku wraz z uruchomieniem rozbudowanej hali spawalni. Obecnie montowanych i programowanych jest tu 450 robotów, których zadaniem będzie wykonywanie powtarzalnych procesów produkcyjnych.

 

Automatyzacja wrośnie do 80 proc., zatrudnienie zmaleje o 750 osób 


Dzięki zmianom, automatyzacja procesu budowy karoserii zwiększy się z 42 do blisko 80 procent. Modernizacja wiąże się jednak z ograniczeniem zatrudnienia. Do połowy przyszłego roku z firmą pożegna się około 750 osób.


Najwięcej zwolnień można się spodziewać na stanowiskach ręcznego spawania i zgrzewania, a także wśród pracowników administracyjnych. Część pracowników odejdzie do innych działów, inni na emeryturę, a osoby pracujące na umowach na czas określony po ich wygaśnięciu nie dostaną kolejnych.


Spółka deklaruje zarazem, że przeznaczy blisko 15 milionów złotych na przekwalifikowanie i szkolenia dla pracowników.

 

Prezes VW Poznań: modernizacja niezbędna, by dotrzymać kroku konkurencji


Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań, zapewnił w rozmowie z dziennikiem "Głos Wielkopolski", że modernizacja jest niezbędna, by firma była w stanie dotrzymać kroku konkurencji.


Volkswagen Poznań to największy producent samochodów w Polsce. Rok 2018 był rekordowy w historii spółki. Taśmy opuściło 266 819 samochodów, w tym VW Caddy - 161 035 sztuk, VW T6 - 29 880 szt., VW Crafter - 66 889 szt. oraz MAN TGE - 9 015 szt. Spółka to także największy pracodawca w Wielkopolsce, dający zatrudnienie ponad 11 000 osób w czterech zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w: Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni.

grz/luq/ samar.pl, "Głos Wielkopolski", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie