W sobotę po południu rozpoczną się próby ciśnieniowe rurociągu na moście pontonowym

Polska
W sobotę po południu rozpoczną się próby ciśnieniowe rurociągu na moście pontonowym
Polsat News

W godzinach popołudniowych rozpoczną się próby ciśnieniowe rurociągu zastępczego - powiedział w sobotę rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Sergiusz Kieruzel. Dodał, że prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem.

- Pracujemy nad zespoleniem systemu pomp, kolektorów i rurociągu. Dziś w godzinach popołudniowych rozpoczną się próby ciśnieniowe - powiedział rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Sergiusz Kieruzel.

 

Dodał, że prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem. Obie nitki rurociągu mają rozpocząć działanie najpóźniej w niedzielę.

 

Jak informował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk początkowo planowano, że pierwsza nitka rurociągu rozpocznie pracę jeszcze w piątek w godzinach popołudniowych. W sobotę zaś miała ruszyć druga nitka, "ale warunki techniczne i opinia inżynierów skłoniły nas do zmiany harmonogramu prac" - tłumaczył.

 

- Ponadto wydarzył się szereg nieoczekiwanych zdarzeń - wydłużyła się budowa czerpni, z której będą pobierane te nieczystości, aby trafić do awaryjnego rurociągu. Ponadto okazało się, że w nocy musieliśmy przerwać pracę ze względów bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo z naszego punktu widzenia jest tutaj najistotniejsze - podkreślał Dworczyk.

 

Budowę rurociągu na moście pontonowym na Wiśle jest finansowana z budżetu państwa, środki będą pochodzić z rezerwy ogólnej.

 

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek, 27 sierpnia i środę, 28 sierpnia. W jej efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Według oceny ministerstwa środowiska, do rzeki wpływa 260 tys. metrów sześciennym ścieków na dobę.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie