Pomoc dla poszkodowanych przez huragan Dorian na Bahamach. UE Przekaże 500 tys. euro

Świat
Pomoc dla poszkodowanych przez huragan Dorian na Bahamach. UE Przekaże 500 tys. euro
PAP/EPA/IFRC HANDOUT

Po najsilniejszym w historii huraganie na Atlantyku, który nawiedził Bahamy, Unia Europejska zdecydowała w piątek o przekazaniu 500 tys. euro wsparcia finansowego tym wyspom, aby pomóc osobom dotkniętym przez kataklizm.

Pieniądze te mają pójść na zaspokojenie pilnych potrzeb, takich jak schronienie, woda, żywność i środki higieny.

 

"UE jest gotowa udzielić dalszej pomocy"

 

- Huragan Dorian dokonał wielu zniszczeń, spowodował wiele ofiar i zniszczył domostwa. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc, zapewniając wsparcie ludziom na miejscu. Łączymy się myślami z wszystkimi osobami dotkniętymi tą tragedią (...). UE jest gotowa udzielić dalszej pomocy - powiedział w piątek Christos Stylianides, unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

 

Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego Unii Europejskiej pozostaje w ścisłym kontakcie z władzami Bahamów, monitorując sytuację i kierując pomocą ze strony UE. Ponadto Komisja Europejska oddelegowała eksperta ds. pomocy humanitarnej do przeprowadzenia szybkiej oceny potrzeb, a unijna służba ratownicza Copernicus obecnie zapewnia mapy satelitarne tego obszaru.

 

Co najmniej 30 ofiar

 

Dorian dotarł na Bahamy z niedzielę i zatrzymał się tam na półtora dnia. Ciągły wiatr przekraczał prędkość 290 km/godz., a w porywach - nawet 350 km/godz. Fale sztormowe osiągały wysokość ponad 7 metrów. Żywioł spowodował gigantyczne powodzie. Uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało około 13 tysięcy domów. Zginęło tam co najmniej 30 osób.

 

Oenzetowski Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował, że w związku z przejściem huraganu Dorian co najmniej 61 tys. ludzi na Bahamach może potrzebować pomocy żywnościowej. Trwa ocena potrzeb mieszkańców wysp i poniesionych szkód.

 

Jak podało w piątek amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC), pozostający przy wschodnim wybrzeżu USA huragan Dorian osłabł w piątek do pierwszej, najniższej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Jego oko znajduje się obecnie ok. 70 km na wschód od wybrzeża Karoliny Płn.

 

Żywioł przemieszcza się w kierunku północno-wschodnim w tempie 24 km/godz. Prognozuje się, że w najbliższych dniach nadal będzie słabł.

 

Meteorologowie przewidują, że Dorian może uderzyć w wybrzeże stanu Karolina Północna w ciągu najbliższych godzin, a następnie ma zmierzać w kierunku regionu Nowej Anglii, na północy USA, i kanadyjskiej Nowej Szkocji.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie