Huragan Dorian zatrzymał Trumpa. Rośnie w siłę, uderzy m.in. we Florydę

Świat
Huragan Dorian zatrzymał Trumpa. Rośnie w siłę, uderzy m.in. we Florydę
Michelle Robbins/Reuters

Zbliżający się do wschodniego wybrzeża USA huragan Dorian osiągnął już drugą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - poinformowało Narodowe Centrum Huraganów (NHC). Wiatry wieją z prędkością 169 km/h. Gubernator Brian Kemp ogłosił stan wyjątkowy na części terytorium Georgii. Kemp powiedział, że huragan "może mieć katastrofalne skutki" dla mieszkańców nadmorskiej części stanu.

Meteorolodzy podkreślają, że siła żywiołu wciąż rośnie i Dorian najprawdopodobniej stanie się huraganem trzeciej kategorii.

 

Według najnowszych prognoz centrum huraganu w piątek nad ranem znajdowało się już 470 km na północny wschód od Bahamów i oczekuje się, że w niedzielę lub poniedziałek żywioł uderzy we Florydę. Huragan przemieszcza się obecnie na północny zachód z prędkością 19 km na godzinę.

 

Stan wyjątkowy też w Florydzie

 

W środę gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił stan wyjątkowy przed zbliżającym się huraganem Dorian.

 

NOAA

 

"Ogłaszam stan wyjątkowy, aby zapewnić pełne przygotowanie Florydy na atak huraganu Dorian" - głosiło oświadczenie gubernatora. Wezwał on mieszkańców wschodniego wybrzeża Florydy do "pilnego śledzenia" ruchów huraganu zgromadzenia zapasów żywności, wody i leków na okres 7 dni.

 

 

Z powodu nadejścia Doriana koncert w Miami przesunął z soboty na piątek legendarny zespół Rolling Stones. Grupa już w lipcu przesunęła koncert w Nowym Orleanie w związku z przejściem burzy tropikalnej Barry.

 

Mieszkańców Florydy wezwano do "pilnego śledzenia" trasy huraganu oraz zgromadzenia zapasów żywności, wody i leków na okres siedmiu dni. W Miami ludzie tłumnie ruszyli do sklepów, które zaczynają mieć kłopoty z zaopatrzeniem w towary.

 

 

Ogłoszenie stanu wyjątkowego pozwala na pełną mobilizację stanowych służb publicznych oraz umożliwia ubieganie się - jeśli zajdzie taka potrzeba - o pomoc federalną.

 

 

Ze względu na zbliżający się do Florydy huragan prezydent USA Donald Trump odwołał zaplanowaną na 1 i 2 września wizytę w Warszawie.

 

 

jm/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie