"Żeby można było mówić o pojednaniu, niezbędne jest zadośćuczynienie" vs. "PR-owa zagrywka"

Polska

- Żeby można było mówić o rzeczywistym pojednaniu między narodem polskim i niemieckim, niezbędne są nie tylko pamięć i przebaczenie, ale i zadośćuczynienie - stwierdził w programie "Śniadanie w Polsat News" Jarosław Krajewski z PiS. Zdaniem opozycji to tylko PR-owe zagrywki, a temat reparacji partia rządząca przypomina przed wyborami.

Na pytanie Dariusza Ociepy, czy podczas wizyty kanclerz Angeli Merkel w Warszawie z okazji 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej premier Mateusz Morawiecki poruszy temat reparacji wojennych od Niemiec, Krajewski odpowiedział, że zadośćuczynienie jest konieczne, "a tego zabrakło do tej pory".


- Straty były ogromne. Zdajemy sobie sprawę, że to temat niewygodny z punktu widzenia Niemiec, ale patrzymy na polską rację stanu - dodał.


Jak podkreślił, "wreszcie PiS podniosło ten temat i on pojawia się nie tylko w polityce wewnętrznej Polski, ale coraz częściej pojawia się w polityce wewnętrznej Niemiec".


- To, że Związek Sowiecki robił wszystko, by Polska zrzekła się roszczeń w stosunku do NRD, to nie była kwestia suwerennej decyzji Rzeczypospolitej - dodał.


- Dlaczego PiS, które tak dba o interesy Polaków, nie zwróci się o reparacje także do Rosji? - zapytał Paweł Kukiz, lider Kukiz’15.


Krajewski odpowiedział: "Władimir Putin jest agresorem i nie mówimy o Rosji sprzed 80 lat, ale o agresji Rosji na Ukrainę".


- To są PR-owe zagrywki. Niemcy nam dadzą, bo są bogate, a Rosja nie, bo po co zaczepiać - ironizował Kukiz.

 

"Nigdy ich nie dostaniemy"


Zdaniem Katarzyny Lubnauer z Nowoczesnej, "zawsze przed wyborami pojawia się w wykonaniu PiS temat reparacji". - Zdajecie sobie sprawę, że nigdy ich nie dostaniemy - dodała.


Według Urszuli Pasławskiej z PSL, "od czterech lat polityka zagraniczna prowadzona jest w kraju". - Dotyczy to Niemiec, ale także Rosji, bo z jednej strony pompujecie ten balon, jakie to mamy argumenty i raport dotyczący zwrócenia się o reparacje, ale z drugiej strony, jak przychodzi co do czego, to nikt nic nie wie - stwierdziła.


- Ten sam brak wiarygodności i wymachiwanie szabelką jest wykonywany wobec Rosji - dodała.


Przypomniała, że zamknięto mały ruch graniczny, ale "spółki Skarbu Państwa kupują tonami węgiel z Donbasu, a polski rolnik nie może do Rosji sprzedać swoich produktów". - To jest polityka na potrzeby państwa - dodała.


Takie działanie Krajewski tłumaczył międzynarodowymi sankcjami nałożonymi na Rosję.

 

"Bądźcie ostrożni"

 

- Panowie, bądźcie bardzo ostrożni z tymi reparacjami, bo zaraz zaczniemy dyskutować o ziemiach utraconych przez Polskę na wschodzie i odzyskanych na zachodzie. To zabawki 80 lat po rozpoczęciu wojny, które są - że się tak wyrażę - trudne - powiedział przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.


Jak dodał, "zawsze ten temat przed wyborami wrzucacie". - Nie wrzucacie tematu, że obiecaliście, że ściągniecie do Polski wrak, w którym zginął m.in. polski prezydent - zwrócił uwagę.


- Dzisiejsza data powinna dawać wam dystans - dodał Czarzasty.


Z kolei Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta, zauważył, że "Niemcy skończyli niedawno spłacać reparacje z czasów I wojny światowej”. Na uwagę prowadzącego, że rzecznik niemieckiego rządu podkreślił, że temat reparacji jest dla Niemiec zamknięty, Dera odpowiedział: "gdybyśmy byli Niemcami, to samo byśmy mówili, bo koszty są ogromne".


- Nie mogę przyjąć narracji Lewicy, że w ramach reparacji dostaliśmy ziemie na zachodzie i jak będziemy mówić o reparacjach, to zburzymy porządek europejski. Granice zostały ustalone w Jałcie i to nie myśmy o tym decydowali. To nie miało nic wspólnego z odszkodowaniem - stwierdził minister.


- W wyniku tej wojny cierpieliśmy przez następne dziesięciolecia, bo byliśmy niesamowicie opóźnieni gospodarczo. Reparacje wojenne są czymś naturalnym. Żeby o nie wystąpić, trzeba je najpierw policzyć - dodał.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Śniadanie w Polsat News" dostępne są w zakładce Programy.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie