Azyl dla szczeniąt i psów niepełnosprawnych. Otwarto pierwszą taką placówkę w Europie

Polska

Azyl dla niepełnosprawnych psów powstał w Woli Wodzyńskiej koło Ciechanowa. Na ponad 400 metrach kwadratowych powierzchni znalazło się miejsce m.in. dla gabinetów weterynaryjnych, pomieszczeń rehabilitacyjnych oraz pokoje dla psich matek z dziećmi. Placówkę otwarto oficjalnie w niedzielę, a opiekę w niej znalazły już pierwsze psy.

Budowę azylu Judytowo w Woli Wodzyńskiej, ok. 60 km od Warszawy, rozpoczęto w listopadzie 2018 r. W niedzielę obiekt został oficjalnie otwarty. Na 400 metrach kw. powierzchni znalazły się: gabinety weterynaryjne, pomieszczenie rehabilitacyjne, pokoje dla psich matek z dziećmi (w środku jest nawet ogrzewanie podłogowe), pomieszczenia socjalne.

 

Cała inwestycja została sfinansowana ze zbiórki społecznej, część sprzętu (np. specjalistyczny basen do rehabilitacji ruchowej) kupili sponsorzy. 

 

Idea ośrodka polega między innymi na tym, że niepełnosprawnymi szczeniakami i dorosłymi psami będą się zajmować także niepełnosprawni ludzie. Na razie jest ich dwoje: pani Emilia i pan Michał. Oprócz tego jest oczywiście ekipa weterynarzy oraz wolontariusze. 

 

Fijo gwiazdą pikniku na otwarciu azylu

 

Fundacja dla Zwierząt Judyta od lat zajmuje się pomocą dla psów i szczeniaków niepełnosprawnych, urodzonych z wadami lub poszkodowanych przez człowieka. To zwierzęta np. z w wodogłowiem, urazami kręgosłupa, zapaleniem mózgu. 

 

Pod opiekę fundacji trafił między innymi słynny Fijo, skatowany w lutym 2018 roku przez właściciela. Niestety, pies nie odzyskał czucia w tylnych łapach, dziś porusza się na wózku, ma nową rodzinę i był jedną z gwiazd pikniku na otwarciu azylu Judytowo. 

 

Fijo znalazł swój dom, ale w azylu Judytowo mieszka już kilka matek ze szczeniętami - wszystkie matczyne pokoje są zajęte. 

 

 

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie